fbpx
świnka skarbonka jak zrobić
CERAMIKA,  dekoracje,  masy plastyczne,  prace plastyczne,  twórczość,  zrób to sam

Jak zrobić świnkę skarbonkę z gliny samoutwardzalnej

      Jak zrobić świnkę skarbonkę? To był temat, który Michałek miał ostatnio jako zadanie domowe ze zdalnych lekcji. W pierwszej chwili pomyśleliśmy o zrobieniu jej z butelek i pudełek, potem padł pomysł na piniatę, aż ostatecznie stwierdziliśmy, że ulepimy skarbonkę z gliny. Zobaczcie jak krok po kroku ulepić samodzielnie skarbonkę.

         Do zrobienia świnki skarbonki DIY potrzebujesz: 1 opakowanie gliny samoutwardzalnej (my korzystamy z gliny Astra), kubeczek wody, drewnianą szpatułkę, kredkę, wykałaczkę. Po ulepieniu świnki i wysuszeniu jej opcjonalnie potrzebujesz papier ścierny, farby plakatowe, wodę i pędzelek.

        Na początku całą glinę ugniatamy, ubijamy i kształtujemy z niej dużą kulkę. Następnie odcinany około jedną trzecią i chowany do worka, z tej gliny będziemy później robić nogi, buzię, uszy, oczy i ogonek. Z większego kawałka gliny toczymy kulę. Następnie zwilżone z wodzie kciuki wbijamy w środek kształtując od środka otwór podobnie jak na zdjęciach poniżej.

moje dzieci kreatywnie lepienie z gliny

lepienie z gliny

jak lepić z gliny samoutwardzalnej

            Po ukształtowaniu czegoś w rodzaju miseczki zaginamy brzegi ku górze, aby powoli domykać kulę. Ulepiona kula będzie brzuszkiem świnki z otworem na monety. Oczywiście brzuszek może być bardziej jajowaty niż kulisty. Niezależnie jak Wam wyjdzie efekt końcowy na pewno będzie super. Całość możemy jeszcze wygładzić drewnianą szpatułka zwilżoną w wodzie, ale pamiętaj, żeby od środka podeprzeć glinę palcem, aby nie zgnieść kuli do środka podczas wygładzania. Poniżej na zdjęciu Michałek wygładza bryłę brzuszka naszej świnki.

lepienie z gliny samoutwardzalnej


Teraz czas na detale


        Z odłożonej gliny lepimy teraz cztery kulki na nogi. Jedną podobnej wielkości kulkę lepimy na buzię, a z mniejszych kulek lepimy uszy oraz oczy. Z kulek na nogi toczymy walce, staramy się zachować podobne proporcje. Następnie, aby dokleić elementy do siebie musimy je za pomocą wykałaczki delikatnie podrapać, zwilżyć i dokleić, a glinę na brzegach mieszamy ze sobą i wygładzamy. Możecie do tego użyć wykałaczki lub drewnianej szpatułki. Dokładnie jak się łączy i skleja elementy gliny razem pokazuję na filmie z lepieniem kota.

dziecko lepi z gliny samoutwardzalnej

lepienie z gliny dla dzieci

łaczenie elemntów z gliny samoutwardzalnej

lepienie świnki z gliny

moje dzieci kreatywnie, lepienie z gliny

jak ulepić świnkę, lepienie świnki, świnka z gliny

świnka skarbonka z gliny

ceramika dla dzieci, lepienie z gliny dla dzieci


Po ok 12-24h świnka jest wysuszona i można ją pomalować


           Ulepioną świnkę odstaw na parapet lub w inne bezpieczne miejsce. Odczekaj 12 do 24h, aż świnka wyschnie i stwardnieje. Czas schnięcia zależy od wilgotności w domu. Gliny samoutwardzalnej nie wypalany w piekarniku, tylko suszymy w domu. Pracę po wysuszeniu można delikatnie wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym.

          Suchą i twardą już pracę można pomalować farbami plakatowymi, akrylowymi lub specjalnymi farbami do ceramiki, które nadają połysk. My tym razem malowaliśmy plakatówkami. Ważne, aby malować dosyć gęstą farbą z małą ilością wody. Praca po pomalowaniu jest gotowa. Przy drobniejszych elementach używaj cienkiego pędzelka, opcjonalnie przyda się pomoc osoby dorosłej.

jak ulepić świnke skarbonkę, z czego zrobić świnkę skarbonkę

szlifowanie gliny

świnka sakrbonka z czego zrobić, pomysły na świnkę skarbonkę, świnka skarbonka diy, świnka skarbonka z gliny

jak zrobić świnkę skarbonkę, pomysł na skarbonkę DIY.

świnka skarbonka diy jak zrobić, pomysł na świnkę z gliny, jak ulepić świnke krok po kroku

Jak zrobić świnkę skarbonkę


Świnka skarbonka po wysuszeniu


pomysł na wykonanie świnki akrbonki, świnka skarbonka diy, zrób to sam świnka skarbonka z gliny

świnka skarbonka diy, pomysły na wykonanie świnki skarbonki

z czego zrobić świnkę skarbonkę, pomysły na samodzielne wykonanie świnki skarbonki, świnka skarbonka diy

moje dzieci kreatywnie pomysł na skarbonkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »