fbpx

Jak zrobić świnkę skarbonkę z gliny samoutwardzalnej

Comment

CERAMIKA dekoracje masy plastyczne prace plastyczne twórczość zrób to sam
świnka skarbonka jak zrobić

      Jak zrobić świnkę skarbonkę? To był temat, który Michałek miał ostatnio jako zadanie domowe ze zdalnych lekcji. W pierwszej chwili pomyśleliśmy o zrobieniu jej z butelek i pudełek, potem padł pomysł na piniatę, aż ostatecznie stwierdziliśmy, że ulepimy skarbonkę z gliny. Zobaczcie jak krok po kroku ulepić samodzielnie skarbonkę.

         Do zrobienia świnki skarbonki DIY potrzebujesz: 1 opakowanie gliny samoutwardzalnej (my korzystamy z gliny Astra), kubeczek wody, drewnianą szpatułkę, kredkę, wykałaczkę. Po ulepieniu świnki i wysuszeniu jej opcjonalnie potrzebujesz papier ścierny, farby plakatowe, wodę i pędzelek.

        Na początku całą glinę ugniatamy, ubijamy i kształtujemy z niej dużą kulkę. Następnie odcinany około jedną trzecią i chowany do worka, z tej gliny będziemy później robić nogi, buzię, uszy, oczy i ogonek. Z większego kawałka gliny toczymy kulę. Następnie zwilżone z wodzie kciuki wbijamy w środek kształtując od środka otwór podobnie jak na zdjęciach poniżej.

moje dzieci kreatywnie lepienie z gliny

lepienie z gliny

jak lepić z gliny samoutwardzalnej

            Po ukształtowaniu czegoś w rodzaju miseczki zaginamy brzegi ku górze, aby powoli domykać kulę. Ulepiona kula będzie brzuszkiem świnki z otworem na monety. Oczywiście brzuszek może być bardziej jajowaty niż kulisty. Niezależnie jak Wam wyjdzie efekt końcowy na pewno będzie super. Całość możemy jeszcze wygładzić drewnianą szpatułka zwilżoną w wodzie, ale pamiętaj, żeby od środka podeprzeć glinę palcem, aby nie zgnieść kuli do środka podczas wygładzania. Poniżej na zdjęciu Michałek wygładza bryłę brzuszka naszej świnki.

lepienie z gliny samoutwardzalnej


Teraz czas na detale


        Z odłożonej gliny lepimy teraz cztery kulki na nogi. Jedną podobnej wielkości kulkę lepimy na buzię, a z mniejszych kulek lepimy uszy oraz oczy. Z kulek na nogi toczymy walce, staramy się zachować podobne proporcje. Następnie, aby dokleić elementy do siebie musimy je za pomocą wykałaczki delikatnie podrapać, zwilżyć i dokleić, a glinę na brzegach mieszamy ze sobą i wygładzamy. Możecie do tego użyć wykałaczki lub drewnianej szpatułki. Dokładnie jak się łączy i skleja elementy gliny razem pokazuję na filmie z lepieniem kota.

dziecko lepi z gliny samoutwardzalnej

lepienie z gliny dla dzieci

łaczenie elemntów z gliny samoutwardzalnej

lepienie świnki z gliny

moje dzieci kreatywnie, lepienie z gliny

jak ulepić świnkę, lepienie świnki, świnka z gliny

świnka skarbonka z gliny

ceramika dla dzieci, lepienie z gliny dla dzieci


Po ok 12-24h świnka jest wysuszona i można ją pomalować


           Ulepioną świnkę odstaw na parapet lub w inne bezpieczne miejsce. Odczekaj 12 do 24h, aż świnka wyschnie i stwardnieje. Czas schnięcia zależy od wilgotności w domu. Gliny samoutwardzalnej nie wypalany w piekarniku, tylko suszymy w domu. Pracę po wysuszeniu można delikatnie wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym.

          Suchą i twardą już pracę można pomalować farbami plakatowymi, akrylowymi lub specjalnymi farbami do ceramiki, które nadają połysk. My tym razem malowaliśmy plakatówkami. Ważne, aby malować dosyć gęstą farbą z małą ilością wody. Praca po pomalowaniu jest gotowa. Przy drobniejszych elementach używaj cienkiego pędzelka, opcjonalnie przyda się pomoc osoby dorosłej.

jak ulepić świnke skarbonkę, z czego zrobić świnkę skarbonkę

szlifowanie gliny

świnka sakrbonka z czego zrobić, pomysły na świnkę skarbonkę, świnka skarbonka diy, świnka skarbonka z gliny

jak zrobić świnkę skarbonkę, pomysł na skarbonkę DIY.

świnka skarbonka diy jak zrobić, pomysł na świnkę z gliny, jak ulepić świnke krok po kroku

Jak zrobić świnkę skarbonkę


Świnka skarbonka po wysuszeniu


pomysł na wykonanie świnki akrbonki, świnka skarbonka diy, zrób to sam świnka skarbonka z gliny

świnka skarbonka diy, pomysły na wykonanie świnki skarbonki

z czego zrobić świnkę skarbonkę, pomysły na samodzielne wykonanie świnki skarbonki, świnka skarbonka diy

moje dzieci kreatywnie pomysł na skarbonkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »