Krystalizacja soli doświadczenie z instrukcją filmową
KRYSTALIZACJA soli to doświadczenie, które kojarzy większość dorosłych jako pracę domową ze szkoły. Czasy się wcale nie zmieniły i to nadal popularne i ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci jak i rodziców. Dziś mamy dla Was opis i film jak zrobić eksperyment z hodowlą kryształów z soli, cukru lub sody krok po kroku.
Tworzenie kryształów z soli kuchennej (chlorku sodu) w doświadczeniu, które prezentujemy to krystalizacja. Poniżej opisuję wykonanie naszego doświadczenia z użyciem soli. Jednak zamiennie można użyć też cukru lub sody. Dla jeszcze większej ilości ciekawych obserwacji możecie przygotować kilka słojów do obserwacji z różnymi roztworami i ustawić je w domu w różnych miejscach. Przy kaloryferze, na półce, w lodówce. Zobaczycie wtedy jak dany roztwór się zmienia i tworzy kryształy w zależności od temperatury jaka panuje wokół.
Zapewne zobaczysz, gdzie kryształy powstaną szybciej, gdzie wolniej, a gdzie będą drobniejsze lub bardzo duże.
Zapraszam na film i do subskrybowania naszego kanału YouTube
Więcej zabaw znajdziesz w naszych książkach
Jeśli marzy Wam się zabawa w domu bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam naszą książkę. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów, inspiracji, zabaw, przepisów na masy plastyczne, porad i wskazówek dla dzieci w wieku 2-12 lat.
To ponad 340 stron inspiracji i 450 kolorowych zdjęć, a wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Z “Dziennikiem Zabaw” na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień!
Jak założyć hodowlę kryształów?
1. Wlej do słoika bardzo ciepłą wodę, tak do ponad połowy około 2/3 wysokości.
2. Wsyp kilka łyżek soli i mieszaj, tak długo, aby sól rozpuściła się w wodzie.
3. Dodaj ponownie sól i mieszaj tak długo, aż sól się rozpuści. Jeśli pomimo mieszania sól nie będzie się już rozpuszczać, tylko opadnie na dno, wtedy przestajemy ją dodawać i otrzymaliśmy roztwór nasycony.
4. Możesz teraz opcjonalnie dodać kilka kropli barwnika.
5. Na środku patyczka lub kredki przywiązujemy bawełniany sznurek lub nitkę.
6. Kładziemy patyczek na krawędziach słoika, tak aby sznurek był zanurzony w wodzie. Jeśli sznurek nie będzie chciał opaść na dno możesz przywiązać do jego końca spinacz, który go obciąży i zatrzyma w wodzie.
7. Odstaw solankę w bezpieczne, suche miejsce, np. na parapet. Po kilku dniach na sznurku powinny pojawić się kryształy
Nasze obserwacje po dwóch tygodniach hodowli kryształów
Gdy odstawiamy słoik z wodą na przykład na parapet, czy na półkę zaczyna z niego parować, lecz sól pozostaje w roztworze. Normalnie prowadzi to do zwiększenia stężenia soli w wodzie, ale ponieważ nasz roztwór nie może już przyjąć więcej soli, bo jest nasycony, następuje krystalizacja soli do postaci kryształków. Również obniżenie temperatury powoduje, że w wodzie jest coraz mniej rozpuszczonej soli, co prowadzi do jej krystalizacji.
Wielkość kryształków soli zależy od tempa ich powstawania. Im wolniej powstają kryształy, tym są większe. Najwolniej powstawały z chłodnym miejscu na przykład w lodówce, a im było bardziej ciepło, tym kryształy były mniejsze. Co ciekawe małe kryształy powstawały bardzo szybko, bo woda szybciej parowała osadzając przy tym sól na naszym sznurku.
Spróbujcie założyć swoje hodowle kryształów, zobaczycie ile jest przy tym zabawy i ciekawych obserwacji. Szczególnie fajnie wychodzą niebieskie kryształy. Możecie do zabarwienia użyć kilka kropli barwnika spożywczego lub barwnika do jajek. 🙂