fbpx
string art
DIY,  twórczość,  zabawy konstrukcyjne,  zabawy plastyczne

Obrazy z nici czyli String Art

                     Obrazy z nici czyli popularne ostatnio obrazy String Art, to bardzo ciekawa i twórcza technika plastyczna. Jest niebywale dużo możliwości i sposobów tworzenia takich przestrzennych obrazów i dekoracji. W wyszukiwarkach internetowych znajdziecie całe mnóstwo pięknych i efektownych prac tworzonych przez dzieci, dorosłych i artystów. My dziś pokażemy Wam prosty pomysł na wykonanie jesiennego liścia.

              Do wykonania prostego obrazka potrzebujesz: kawałek drewnianej płyty, deski lub przecięty ,,plaster” drzewa, kolorowe nici, niewielkie gwoździe, młotek.

            My zdecydowaliśmy się na początku zrobić prosty obrazek liścia. Wykorzystaliśmy do tego trzy kolory nici: żółte, zielone i czerwone. Pod ręką miałam tylko mulinę w odpowiednich kolorach i musieliśmy rozdzielać ją na osobne nici. Było to dosyć pracochłonne i na przyszłość w kolejnych projektach na pewno zaopatrzymy się w nici, z których będzie można tworzyć obrazek, bez rozdzielania pasem na mniejsze fragmenty.

          Na wybranym kawałku drewna rysujemy swój własny projekt lub możecie jeśli robicie pracę z dziećmi wykorzystać gotowy szablon. Kartkę z narysowanym liściem kładziemy na drewnie, a w wyznaczone miejsca wbijamy gwoździki, tak by stworzyć z gwoździ kontur liścia. Poniżej możecie pobrać nasz szablon do druku.

jakie nici do string art


Pobierz szablon liścia


 

string art szablony

                 Gdy wbijemy już wszystkie gwoździe wyciągamy  z pod spodu kartkę i możemy zacząć tworzyć swój obrazek. Techniki nawija nici są bardzo różne, my zdecydowaliśmy się na prostą wersję, z którą poradzą sobie starsze dzieci w wieku od około 8-9 lat. Przywiązujemy końcówkę nici supełkiem do gwoździka, a następnie zahaczamy o kolejne gwoździe nawijając nić na ich główki. W ten sposób tworzymy kontur liścia. Kolejne pasma i kolory nici ponownie przywiązywaliśmy i oplataliśmy o dowolne gwoździki wypełniając środek liścia.

               W kolejnych projektach można projektować już w jaki sposób i w jakich miejscach zaczepimy nasze nici. Bo o ile w jesiennym liściu takie spontanicznie przenikające się kolory mają swój urok. O tyle w projektach bardziej skomplikowanych warto już przemyśleć cały wzór pod kątem kolorystycznym.

               W podobny sposób można tworzyć prace wypełniając nićmi tylko tło w taki sposób, aby liść wyłaniał się z drewna, a tło było wyplecione przestrzennie z nici. W takim przypadku nie wyplatamy liścia, tylko na brzegach naszego pnia wbijamy gwoździe i oplatamy nićmi gwoździki, by następnie połączyć gwoździe od konturu liścia z gwoźdźmi przy brzegu naszego pnia. W taki sposób zrobimy barwne ,,niciowe” tło, a liść wyodrębni się z niego jako niewypleciony fragment.

 

 

 

 

 

obrazy z nici

string art


Wykonanie takiej pracy wymaga cierpliwości, ale efekt końcowy i własne obrazy z nici bardzo cieszą.


   Obrazy z nici

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »