fbpx
moje dzieci kreatywnie ewa wojtan blog
Polecamy,  przepisy kulinarne,  rozwijamy ZMYSŁY,  zabawy dla 4-5 latków

5 porcji zdrowia w szkole, czyli jak zadbać o zbilansowaną dietę dziecka?

             Z roku na rok podchodzę do żywienia dzieci bardziej odpowiedzialnie i świadomie. Uczę się jak najlepiej komponować im zbilansowaną dietę. Na co pozwolić sporadycznie, a co powinno być podstawą żywienia każdego dnia. Tylko czy to wystarczy, aby nauczyć nasze pociechy zdrowych nawyków żywieniowych?

          Ostatnio w jednym z badań przeczytałam, że ponad 78% mam uważa, że oprócz edukacji żywieniowej w domu, to nauczyciele powinni być odpowiedzialni za edukację żywieniową dzieci.[1] I według mnie ma to sens, bo przecież dziecko spędza w szkole niemal połowę dnia, a nauczyciele czy trenerzy mają zwłaszcza wśród młodszych dzieci duży autorytet.

         Dlatego gdyby tak połączyć siły i próbować dbać o zbilansowane posiłki dzieci już od najmłodszych lat zarówno w domu jak i edukując w szkole, jestem przekonana, że efekty byłyby znakomite. Z chęcią angażuję się w różne projekty i programy edukacyjne, które wspierają i uczą dzieci świadomego wyboru dobrych i zdrowych produktów.

         W tym roku w wielu polskich szkołach jest realizowany program „5 porcji zdrowia w szkole”, który ma wpierać nauczycieli i pedagogów w propagowaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Wierzę, że takie wspólne działanie nas rodziców, poruszanie tematu na blogu jak i edukowanie dzieci w formie zabawy w szkole może zaowocować sukcesem.

blog parentingowy ewa wojtan moje dzieci kreatywnie


Co to właściwie jest porcja warzyw lub owoców?


         Zawsze słyszymy, że powinniśmy jeść średnio pięć posiłków co trzy godziny, dbając o to, aby w codziennym menu znalazły się zarówno warzywa jak i owoce. Ale ile tak naprawdę warzyw i owoców jeść i co to jest właściwie ,,porcja warzyw lub owoców”?

          Porcja warzyw i owoców powinna swoim rozmiarem odpowiadać garści osoby ją spożywającej. Jedna z nich  powinna zawierać około 80-100 gramów warzyw lub owoców.

Przykładowe porcje:

 1. Jedna sztuka: jabłko, gruszka, banan, pomarańcza, brzoskwinia
 2. Jedna sztuka: marchewka, ogórek, pomidor (lub 3-4 koktajlowe)
 3. Dwie-trzy sztuki: mandarynki, kiwi, śliwki, morele
 4. Pół szklanki – ok. 100 g jagód, malin, porzeczek lub truskawek
 5. Pół szklanki – ok. 100 g surówki
 6. ¼ szklanki – ok. 50 g suszonych owoców
 7. Talerz zupy zawierającej warzywa, przygotowanej na warzywnym wywarze
 8. Porcja sałatki zawierającej minimum 100 g warzyw lub owoców
 9. Pół szklanki – ok.100 g warzyw ugotowanych lub grillowanych
 10. Szklanka lub kartonik soku (ok. 200 ml)

co to jest porcja warzyw i owocow, 5 porcji, dieta dzieckaewa wojtan, blog parentingowy, porcja warzyw i owocow

          Wiemy już co to porcja, ale żeby nauczyć dzieci jeść zarówno warzywa jak i owoce w postaci stałej lub soku, ważne jest wprowadzenie takiej diety możliwie jak najwcześniej. Jest to istotne, bo im wcześniej dziecko pozna zdrowe nawyki żywieniowe, tym szybciej uzna je za naturalne w swojej codziennej diecie, a kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest łatwiejsze niż późniejsze ich korygowanie.


Czym jest zbilansowana dieta?


         Zbilansowana dieta to taki sposób żywienia, który dostarcza organizmowi energii i wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości i odpowiednim stosunku, przy uwzględnieniu liczby posiłków i ich rozłożeniu w ciągu dnia oraz przy wzięciu pod uwagę wieku, płci i aktywności fizycznej danej osoby. Każdego dnia należy dbać o to, żeby na talerzach znajdowały się posiłki przygotowane z różnych grup produktów, skomponowanych w odpowiednich proporcjach, tak by do organizmu trafiła cała gama zawartych w nich składników odżywczych. Im bardziej różnorodny jadłospis, tym lepiej, ze względu na większą szansę, dostarczenia organizmowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

        Na talerzu powinny dominować warzywa i owoce pod różnymi postaciami. W większości posiłków powinny znaleźć się również produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, które dostarczają organizmowi energii oraz są bogate w błonnik. Zawierają także cenne witaminy i składniki mineralne.

co dac dziecku na sniadanie do szkoly

       Oprócz wczesnego wprowadzenia warzyw i owoców do diety dziecka to my rodzice pełnimy podstawową rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Trzeba pamiętać, że przykład zawsze idzie z góry i jeśli dziecko widzi rodziców zajadających się jabłkiem czy papryką, lub popijających sok pomidorowy lub pomarańczowy uzna to za wzorcowy i naturalny element diety.

        Wspólne przygotowywanie posiłków, sałatek czy szkolnej śniadaniówki z pewnością zachęci maluchy do jedzenia warzyw i owoców. Mycie, krojenie i obieranie to nie tylko świetna zabawa i zachęta do jedzenia przygotowanego razem posiłku, ale również świetne ćwiczenie motoryczne.

ewa wojtan, blogi parentingowe, moje dzieci kreatywnie, zdrowa dieta dziecka, 5 porcji wrzyw i owocow

         Jednym z fajnych patentów do zachęcenia dzieci do jedzenia owoców i warzyw jest krojenie, obieranie i dekoracyjne układanie  na talerzu różnych gatunków owoców i warzyw. Taki kolorowy talerz ,,dający wybór”, zawsze skutkuje tym, że dzieci z chęcią sięgną, by spróbować wszystkiego co razem ułożyliśmy na talerzu.

         To tak trochę jak z pytaniem czy ktoś chce mandarynkę i większość dzieci widząc mandarynkę w skórce odpowie nie dziękuję, ale gdy postawimy talerz z obranymi mandarynkami na stole, to zanim zdążymy zapytać, czy ktoś chce mandarynkę zobaczymy, że owoce w połowie już zniknęły. Trochę to zabawne, ale niestety ludzkie lenistwo tak działa. Więc nauczona już doświadczeniem zawsze obieram, kroję i podstawiam dzieciom pod nos pokrojone warzywa i owoce. Dzięki temu dzieci jesienią i zima zdecydowanie mniej chorują, mają lepszą formę i więcej energii.

gotwanie z dziecmi blogi parentingowe

         Oprócz kanapek, warzyw i owoców w szkolnym lunchboxie, świetnym rozwiązaniem są również soki, także te z kartoników. To dobry pomysł na urozmaicenie II śniadania jedzonego w szkole. Soki mogą stanowić jedną z zlecanych 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia.

        Temat żywienia jest dla mnie podwójnie istotny, bo oprócz zdrowia i kondycji muszę dbać o dobór wszystkich ważnych składników w diecie dzieci, że względu na intensywny wysiłek każdego dnia. Chłopcy codziennie trenują w szkole sportowej po 2-3h, co skutkuje tym, że organizm jeszcze bardziej domaga się odpowiednio zbilansowanej diety. Dlatego jest to dla mnie temat ważny, w którym cały czas się dokształcam.

moje dzieci kreatywnie zbilansowana dieta dziecka

       Jest wiele sposobów, aby zdrowe nawyki wprowadzić od najmłodszych lat w domu. Ale oprócz nas znaczącą rolę w kształtowaniu zdrowego odżywiania mogą odegrać również edukatorzy szkolni. Nauczyciele, pedagodzy czy trenerzy mogą tak samo jak my być odpowiedzialni za przekazywanie i umacnianie wiedzy o prawidłowym odżywianiu.

      Sama już takie pozytywne tendencje w szkole obserwuję. Co raz więcej się mówi o tym co powinno się znaleźć w dziecięcych śniadaniówkach, a co niekoniecznie. Porusza się temat artykułów i produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych. Ale można zdziałać jeszcze więcej!

jak zachecic dziecko do jedzenia warzyw i owocow

        Pod koniec sierpnia ruszyły zapisy do programu „5 porcji zdrowia w szkole” jest to program edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat.

         Program jest częścią działań prowadzonych w ramach kampanii o charakterze informacyjno-edukacyjnym “5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Edukacja na temat zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw, owoców i soków oraz kształtowanie prawidłowych postaw żywieniowych to cele, które przyświecają działaniom podejmowanym w ramach kampanii od 2008 roku.

        Misją programu “5 porcji zdrowia w szkole” jest dotarcie do edukatorów szkolnych, nauczycieli, dyrektorów. Realizując go, podzielą się oni wiedzą o roli warzyw, owoców oraz ich przetworów, w tym soków, także tych w opakowaniach kartonowych, z dziećmi.

     Dzięki udziałowi w programie uczniowie mają szansę zdobyć wiedzę na temat zasad zbilansowanej diety, istotnej roli warzyw i owoców, a także dowiedzieć się, dlaczego szklanka soku stanowi równoważną porcję warzyw lub owoców. Nauczyciele otrzymają merytoryczne wsparcie w postaci materiałów lekcyjnych.

     Opracowane materiały, karty pracy, konspekty zajęć, krzyżówki i rebusy to ciekawy pomył na przybliżenie dzieciom tematu zdrowego odżywiania. A jak doskonale wiecie nauka przez zabawę, wspólne rozwiązywanie zadań i luźne rozmowy z rówieśnikami najlepiej  trafiają do dzieci.

krzyzowki dla dzieci

edukacja domowa

kreatywne blogi

      Każda klasa, która weźmie udział w programie edukacyjnym ,,5 porcji zdrowia w szkole” będzie miała możliwość udziału w konkursie i zdobycia atrakcyjnych nagród.

      Po zgłoszeniu klasy do Programu na adres email podany w formularzu zgłoszeniowym wysłany zostanie link do pobrania darmowych, specjalnie przygotowanych przez eksperta materiałów edukacyjnych (scenariusz zajęć, gry i zabawy). Materiały umożliwią przeprowadzenie ciekawych i angażujących lekcji, dzięki którym uczniowie przyswoją wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia, którego podstawą są warzywa, owoce, a także soki.


Dołącz do programu 5 porcji zdrowia w szkole!


         Bardzo sobie cenię wszelkie inicjatywy, które wspierają nauczycieli i dzieci w edukacji. Myślę, że połączenie działań rodziców i edukatorów szkolnych, ma szanse zaowocować naprawdę świetnymi efektami i nauką odpowiednich nawyków już najmłodszych dzieci. Zachęcam Was do udziału w programie, a także do poinformowania Waszych nauczycieli, pedagogów i wychowawców o tym wartościowym programie. Wspólnie możemy zdziałać naprawdę dużo!

blogi parentingowe dieta dziecka zdrowe odrzywianie

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Organizator Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.


[1] Raport z badania ilościowego IQS dla KUPS, marzec 2018 r. Badanie CAWI Panel, ogólnopolska, matki dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, klasy 2-3, N=203.

Jeden komentarz

 • Amelia

  Świetny wpis, mam małego brzdąca, który zaczął chodzić do przedszkola i zaczyna się marudzenie odnośnie jedzenia. Muszę sama zacząć kombinować i przemycać niektóre produkty w innych postaciach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »