fbpx
Nauka figur geometrycznych w zabawie
Moje Dzieci Kreatywnie,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy konstrukcyjne,  zabawy logiczne

Nauka figur geometrycznych w zabawie

            Wprowadzanie dzieci w świat matematyki, obrazowanie pojęć przestrzennych i poznawania figur geometrycznych w formie zabawy, to dokonały pomysł, aby zachęcić je do nauki i zgłębiania wiedzy. Zadania matematyczne rozrysowane w książkach trudniej małemu dziecku zapamiętać i przetworzyć, bo wyobraźnia przestrzenna nie jest jeszcze tak rozwinięta. Dlatego dziś przedstawiamy kilka ciekawych zabaw, które przybliżają dzieciom ten temat.


             Zabawy geometryczne w piasku


            Do zabawy możecie użyć zwykły suchy piasek plażowy, kupiony w sklepie zoologicznym lub piasek kinetyczny. Suchy piasek rozsypany na tacy lub blaszce do pieczenia świetnie nadają się do rysownia figur geometrycznych za pomocą palca lub wykałaczki. Piasek kinetyczny możecie rozwałkować i odcisnąć różne figury na piasku lub odrysować je wykałaczką, więcej propozycji zabaw z piaskiem kinetycznym znajdziesz tu.

              Jest to również fajna zabawa sensoryczno-motoryczna. My szczególnie lubimy zabawy w piasku kinetycznym możecie je zobaczyć na naszym filmie: Zabawy w piasku Kinetycznym. Często też pytacie jaki piasek używamy, więc linkuję i możecie sobie sprawdzić ceny.


       Wzory figur do odrysowania możecie pobrać tu: figury do druku.


jak nuaczyc dziecko figur geometrycznych


Figury geometryczne z przezroczystej folii


          Kolorowe figury z foli to świetna propozycja dla najmłodszy dzieci oraz przedszkolaków. Do naszej zabawy użyliśmy kilku kolorowych arkuszy przezroczystej folii. Wspólnie z Michałkiem odrysowaliśmy pisakiem suchościeralnym wzory różnych figur geometrycznych, a następnie je wycięliśmy. To atrakcyjny sposób zachęcający dziecko do zabawy manualnej i wycinania.

         Gotowe figury: koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty i paski użyliśmy do zabawy na oknie. Wystarczy delikatnie zwilżyć szybę i już nasze foliowe figury możemy dowolnie przyklejać do szyby. Świetnie widać to na naszym filmie. Podczas takiej zabawy dziecko układa różne wzory pobudzając niezwykle działanie wyobraźni. Małe paluszki mają przy okazji świetny trening przygotowujący do nauki pisania. Poznajemy figury, kolory, a także pojęcie zbiorów.

kreatywnie w domu zabawy


Figury i zbiory w woreczku sensorycznym


             Do zabawy potrzebujesz: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory.

            Woreczek wypełniony żelem przykleiłam do okna, dzięki czemu zabawa była bardziej atrakcyjna, bo przenikające światło dodawało zabawie pewnej magii. Wspólnie z synkiem wykonywaliśmy kolejne zadania. Nasze figury to cztery zbiory, zadaniem Michałka było umieszczenie w każdym zbiorze 4 takich samych koralików. Przesuwanie koralików do kolejnych zbiorów, co dobrze widać na naszym filmie, to doskonały trening małych paluszków i całkiem miłe uczucie dotykowe. Kolejne zadania można formułować następująco:

-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki.

-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła

-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze

-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze

kreatywne zabawy dla dzieci

zabawy dla dzieci w domu


Figury geometryczne i bryły z kulek i wykałaczek


            Zabawa choć banalnie prosta, to niezwykle oddziaływuje na dziecięcą wyobraźnię. Wspólnie z dzieckiem w zależności od wieku wybierz łatwiejsze lub trudniejsze szablony. Świetnym pomysłem jest również narysowanie odręcznie na kartce swoich własnych szablonów do układania. Dziecko stara się policzyć ile potrzebnych jest kulek oraz ile i jakiej długości patyczków. Liczymy i zapisujemy ewentualne cyferki oraz układamy schematy według wzorów. To zaledwie wstęp do naszej twórczej zabawy.

            Dziecko oprócz zabawy, odwzorowywania oraz trenowania analizy i syntezy wzrokowej, rozwija również małą motorykę. Po chwili zabawy z szablonami maluchy zaczynają tworzyć swoje własne kompozycje przestrzenne i architektoniczne. Domki, rzeźby czy statki kosmiczne…


  Pobierz szablony do wydruku


mała motoryka

edukacyjne zabawy dla dzieci

kreatywne zabawy dla dzieci


Zabawy z nakrętkami


               Z nakrętkami można robić mnóstwo ciekawych zabaw, a jedną z nich jest układnie figur geometrycznych, obrazków, czy tworzenie prac plastycznych. Do zabawy można zaangażować całą grupę dzieci.

kreatywnie w przedszkolu


Składanie figur z patyczków


             Do zabawy potrzebujesz: drewniane patyczki laryngologiczne (do kupienia w Internecie lub aptece), nożyczki, kolorowy papier lub piankę kreatywną, klej.

             Z kreatywnej pianki wycięłam różne figury i nakleiłam je na drewniane patyczki. Następnie figury przecięłam, aby podzielić je na dwie części. Patyczki mieszamy razem, a dziecko próbuje dopasować do siebie dwie odpowiednie części. W czasie zabawy dziecko poznaje i uczy się figur, ale również obserwuje ich podział. Przykładowo kwadrat dzieli się na dwa prostokąty, trójkąt na dwa inne trójkąty z kątem prostym itp.

kreatywne prace plastyczne i zabawy

zabawy konstrukcyjne

nauka figur geometrycznych, kreatywne zabawy dla dzieci, nauka przez zabawe

kreatywnie z dziecmi


              Układanie figur i wzorów z kolorowych patyczków, uczy nie tyko myślenia przestrzennego, ale niezwykle pobudza wyobraźnię. Dodatkowo patyczki można liczyć, dzielić na zbiory, układać sekwencje, czy odwzorowania symetryczne. Sprawdź cenę patyczków tu.

              Poniżej jedna z naszych ulubionych, a więcej propozycji z kolorowymi patyczkami znajdziecie tu: Zabawy ze Studnią Jakuba.


zabawy manualne dla dzieci

zabawy manualne dla dzieci

studnia jakuba

kolorowe patyczki dla dzieci, studnia jakuba


Figury geometryczne z gumek recepturek


           Do zabawy potrzebujesz: wydrukowane figury geometryczne, kolorowe gumki recepturki, gwoździe i deseczki. To super zabawa, która umożliwia naukę kolorów oraz poznawanie figur geometrycznych. Możecie też tworzyć labirynty, a podczas zabawy wspieramy rozwój małej motoryki. Opcjonalnie możecie do zabawy wykorzystać tablicę korkową i pinezki.

          W deseczkę powbijałam gwoździe w równych odległościach co 3 cm. Do zabawy wydrukowałam różne figury geometryczne i odtwarzaliśmy je na naszej desce, zaczepiając gumki o odpowiednie gwoździe. Takie kreatywne tworzenie figur geometrycznych i różnych wariacji, to bardzo przyjemna forma nauki.


Kliknij i pobierz szablony – figury geometryczne do druku


nauka przez zabawe

kreatywne zabawy z dziecmi


Zabawa z klockami Dienesa


          Klocki Dienesa to plastikowe figury geometryczne w trzech kolorach o różnej wielkości i grubości. Kiedyś opisywałam na blogu różne ciekawe propozycje zabaw z tymi klockami najdziesz je tu: Zabawy z klockami Dienesa.

         Wyklejamy na podłodze za pomocą taśmy izolacyjnej figury. Dzieci układają klocki w zbiory odpowiadające ich kształtom. W drugiej zabawie wzorowanej na grze w klasy przeskakujemy do kolejnych figur głośno mówiąc ich nazwy. Świetna zabawa dla przedszkolaków sprawdź cenę klocków tu.

pomoce edukacyjne dla dzieci

nauka przez zabawe

zabawy ruchowe w przedszkolu

zabawy dla dzieci w domu, klocki dienesa, nauka figur, edukacja domowa, pomoce dydaktyczne


Wypełnianie figur i transfer pisaku


             To propozycja zabawy motorycznej i edukacyjnej. Z naszego zbioru plików do pobrania wybierz i wydrukuj ciekawe i odpowiednie dla Was wzory. Zadaniem dziecka jest zamiatanie rozsypanego na kartce piasku za pomocą pędzla. W zależności od wieku dziecka możemy dokonywać transferu piasku zamiatając go do środka obrazka lub figury lub tylko rozkrywając jego krawędzie. Dla ułatwienia zadnia młodszym dzieciom wyznaczone pole transferu możemy posmarować klejem. Wtedy łatwiej będzie przenieść piasek w jedno miejsce

kreatywnie w domu

metoda dobrego startu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »