fbpx
filtr do wody na kran tapp water
Moje Dzieci Kreatywnie

Chcesz być bardziej eko – zacznij od wody!

Chcesz być bardziej eko, ale nie wiesz od czego zacząć? Wszędzie wokół nas nawołują do dbania o planetę, środowisko i zwrócenie większej uwagi na ekologię, co powoduje że czasem można się w tym pogubić, a nawet poczuć frustrację. Sama stwierdziłam, że aby nie dać się zwariować, ale jednocześnie coś zmieniać ku lepszemu, będę stosować metodę małych kroczków.

Bycie ekologicznym jest teraz bardzo modne, ale tak naprawdę nie o modę tu chodzi, bo temat jest bardzo ważny, a jeszcze ważniejsze jest to, aby nie tylko mówić, ale rozpocząć wokół siebie realne zmiany. Bo jeśli każdy z nas dokona drobnej zmiany na lepsze, na bardziej eko, to w skali globalnej przyniesie to pozytywny skutek dla całego świata i przyszłości naszych dzieci!

Segregacja śmieci dotyczy już nas wszystkich. Co raz częściej też rezygnujemy z foliowych torebek i jednorazówek na rzecz bawełnianych siatek, czy koszy wiklinowych. Wszystkie te zmiany są jak najbardziej właściwe i konieczne, a także mam nadzieję, a wręcz przekonanie, że kiedyś będzie to wszystko normą.

Do przygotowania artykułu poruszającego temat ekologii zaprosiła mnie marka Tapp Water produkująca filtry na kran. Umówiliśmy się, że przetestuję przez 1,5 miesiąca filtr na kran TAPP 2 Twist-eL i jak nie będę zadowolona to odsyłam produkt i nie robimy wpisu na blogu. Osobiście nie miałam nic do stracenia, żeby spróbować, bo od dawna testowałam różne dzbanki filtrujące i niestety żaden nie spełniał moich oczekiwań.

Minęło 1,5 miesiąca odkąd zaczęliśmy korzystać z filtra TAPP Water TAPP 2 Twist-eL i jesteśmy już pewni, że będziemy korzystać z tego rozwiązania na stałe, a tym samym z przyjemności mogę Wam ten produkt polecić.

Na wstępie przejdźmy może do tego, jakie ma zalety taki filtr na kran oraz na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. 🙂

Filtr na kran, filtr do wody na kran, filtry tapp water
Filtr na kran, filtr do wody na kran, filtry tapp water

Dlaczego chcemy pić wodę z kranu zamiast butelkowanej?

Od ponad dwóch lat mieszkamy poza miastem i od tego też czasu piliśmy wodę butelkowaną, bo nie mogliśmy przekonać się do smaku wody w nowym miejscu zamieszkania. Wcześniej przed przeprowadzką piliśmy kranówkę.

To co mnie osobiście też w tym wszystkim najbardziej denerwowało, to generowanie dużej ilości plastikowych odpadów, przez to, że kupowaliśmy popularne butelkowane wody do picia. Dowiedziałam się też, że zaledwie kilka % produkowanych plastikowych butelek trafia ponownie do recyklingu, a ponadto plastik z jakiego wykonane są butelki, jeśli już podlega recyklingowi, to najczęściej zaledwie raz, a po ponownym wykorzystaniu niespecjalnie nadaje się już do przetwarzania.

Wreszcie, woda z plastikowej butelki, wg przeprowadzonych międzynarodowych badań, zawiera nawet do 2 x więcej mikroplastiku niż woda z kranu. To temat pomijany, ale niestety mający znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Zdecydowanie warto też podkreślić argument natury finansowej. Ile kosztuje litr wody butelkowanej, a ile litr kranówki? Różnica jest kolosalna, a w szczególności gdy uwzględnimy ją w dłuższej perspektywie.

Na koniec chciałam podkreślić to, co dla mnie też jest niezwykle istotne, że kupując butelkowaną wodę na co dzień, dajemy słaby przykład naszym dzieciom. Pewnie, że raz na jakiś jakiś czas, czy też na przykład na wyjeździe, nie raz kupimy jeszcze wodę butelkowaną i nie dajmy się też zwariować. Chodzi o to, że na co dzień zdecydowanie wolę korzystać z wody kranowej, dając jednocześnie dzieciom jednoznacznie pozytywne i proekologiczne wzorce.

Testowałam też w międzyczasie dwa rodzaje polecanych dzbanków filtrujących, ale nie sprawdziły się u nas. Nie miały też zadowalającego nas wpływu na poprawę smaku wody. A najbardziej frustrujące było powolne filtrowanie za ich pomocą wody i często trzeba było nieco zaczekać, co zniechęcało zwłaszcza tych najmłodszych.

To wszytko skłoniło mnie do ostatniej próby i przetestowania w codziennym życiu filtra na kran. Niestety nie było to u nas tak proste jak sądziłam, bo o ile montaż filtra zajmuje dwie minutki, to by móc go przykręcić, trzeba posiadać tradycyjny kran. Mam na myśli taki z odkręcanym perlatorem, jak na zdjęciu poniżej.

Filtry na kran TAPP Water nie są polecane do baterii kuchennych z wyciąganym wężem, a wcześniej właśnie taką mieliśmy. Producent nie zaleca ich również na krany marki Ikea – te krany często mają niestandardowe średnice perlatora i jest kłopot z montażem. Pozostałe tradycyjne krany (z odkręcany perlatorem), które są w większości domów, będą nadawać się idealnie.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się zmienić naszą baterię kuchenną, na taką tradycyjną, która zresztą okazała się bardziej praktyczna, myślę też że ładniejsza, a dzięki temu mamy też zamontowany nasz filtr na wodę TAPP Water TAPP 2 Twist-eL, który okazał się strzałem w dziesiątkę 🙂

Dlaczego warto filtrować wodę?

Dobre filtry potrafią poprawić nie tylko walory smakowe wody, ale nawet jej zapach. Nie wiem czy wiecie, bo ja dowiedziałam się o tym zgłębiając wiedzę na potrzeby tego artykułu, że w ponad 95% przypadków woda zostaje zanieczyszczona podczas transportu rurami wodociągowymi do domu. Filtrując wodę oczyszczamy ją właśnie z tych zanieczyszczeń, jakimi nasza woda zostaje ,,skażona” podczas transportu.

Filtr TAPP Water TAPP 2 Twist-eL w sumie usuwa ponad 100 różnych grup zanieczyszczeń. Przede wszystkim chlor, pochodne chloru, lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy, azotany, metale ciężkie oraz mikroplastik. Z filtrowanej wody usuwane są zanieczyszczenia o wielkości od 1-2 mikronów.

Warty odnotowania jest też fakt, że filtr ogranicza wytrącanie się osadu wapiennego, czyli tzw. kamienia. Jeśli mamy wodę średnio twardą lub twardą, to po przefiltrowaniu będzie ona bardziej klarowna. To co ważne, filtr nie eliminuje cennych minerałów, więc mamy wodę bardziej klarowną, ale wciąż bogatą w ważne dla naszego zdrowia pierwiastki, w tym: wapń, magnez, sód czy potas.

Pełne dane dot. skuteczności filtrowania tego konkretnego modelu możecie znaleźć tu: Wyniki badań filtrów TAPP Water

Montaż filtra do wody jest dziecinnie łatwy

Sam montaż, jak już wcześniej wspomniałam, jest łatwy i zajmuje dosłownie chwilkę. Odkręcamy perlator od kranu, przykręcamy w jego miejsce filtr i gotowe! Po montażu odkręcamy wodę, przełączamy na filtrowanie i czekamy 30 sekund, aż ,,pierwsza” woda przeleci przez filtr. Teraz już możemy używać filtra do wody TAPP Water TAPP 2 Twist-eL na co dzień. 🙂

W warunkach domowych, wkłady filtrujące należy wymieniać co 3 miesiące. Na górze filtra znajduje się cyferblat do ustawiania daty koniecznej wymiany wkładu. Jest to bardzo przydatne, bo okres 3 miesięcy między wymianą wkładu to jednak sporo czasu, a dzięki temu ta istotna informacja nam nie umknie. Ustawiamy datę na za 3 miesiące od daty montażu lub wymiany.

Z perspektywy czasu trochę żałuję, że nie dowiedziałam się o filtrach na kran marki Tapp Water wcześniej. Wiem, że Asia i Ania z bloga Alaanktoweblw również od dawna stosują je u siebie i są z tego rozwiązania bardzo zadowolone, co tym bardziej zachęciło mnie do wypróbowania tego produktu u mnie i oczywiście nie zawiodłam się. 🙂

Filtr na kran, filtr do wody na kran, filtry tapp water, montaż filtra do wody na kran
montaż filtra do wody na kran, tapp water
Filtr do wody na kran

Jak filtrowana jest woda z kranu?

Warto wspomnieć też jak szybko woda jest filtrowana ( 4 litry na minutę – można to porównać do dzbanków filtrujących, które filtrując wodę grawitacyjnie, robią to z szybkością ok. 0,3 l na minutę) Filtr nakranowy filtruje wodę nawet kilkanaście razy szybciej. To jest dla mnie, a zwłaszcza dla młodszej części rodziny, duży atut i ułatwienie.

To co ważne filtr nakranowy TAPP Water TAPP 2 Twist-eL pozwala na korzystanie zarówno z wody filtrowanej jak i niefiltrowanej – jednym ruchem rączki zmieniamy jego ustawienie. Poniżej na zdjęciach możecie zobaczyć jak woda leci bezpośrednio z kranu, a jak po przestawieniu na filtrowanie.

Wkłady pozwalają na przefiltrowanie aż do 1500 litrów wody i w ponad 70% wykonane są ze skorupy kokosa. Oczywiście obudowa urządzenia filtrującego jest wielokrotnego użytku, więc wymieniamy tylko same wkłady, co czyni go bardzo przyjaznym dla środowiska i jednym z bardziej ekologicznych rozwiązań tego typu na świecie.

Woda przed filtrowaniem, gdy używamy jej do mycia naczyń

Przestawiamy tylko rączkę i zmieniamy strumień wody

Woda w trakcie filtrowania

Filtr na kran, filtr do wody na kran, filtry tapp water

Wymiana wkładu w filtrze nakranowym

wymian filtra, wymiana wkładu do filtra, Filtr na kran, filtr do wody na kran, filtry tapp water
wymian filtra, wymiana wkładu do filtra, Filtr na kran, filtr do wody na kran, filtry tapp water
Filtr do wody na kran tapp water 2 twist

Gdzie można kupić filtr do wody na kran Tapp Water i ile to kosztuje?

Stacjonarnie filtry na kran są dostępne we wszystkich marketach Leroy Merlin, a online w sklepie www.filtrynakran.pl oraz w sklepach online największych sieci handlowych. 🙂

Za filtr TAPP Water TAPP 2 Twist-eL zapłacicie nieco ponad 200 zł. Taki filtr już ma w sobie jeden wkład filtrujący, więc to koszt za 3 miesiące użytkowania. Gdy już kupujecie same wkłady wymienne, miesięczny koszt użytkowania to ok. 26 zł. Czyli za równowartość dwóch zgrzewek wody, masz do dyspozycji 500 litrów pełnowartościowej wody bez mikroplastiku.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w podjęciu decyzji, czy takie rozwiązanie się u Was sprawdzi. Pamiętajcie, że TAPP Water oferuje gwarancję satysfakcji na swoje filtry – macie aż 30 dni na test każdego z filtrów, niezależnie od miejsca zakupu, więc jeśli się zdecydujecie, nie ryzykujecie😊. My po półtora miesiąca użytkowania jesteśmy bardzo zadowoleni i cieszę się, że dzięki tej współpracy sama przekonałam się do filtra nakranowego.

Wreszcie pozbyliśmy się też znacznej ilości plastikowego odpadu, w postaci zużytych plastikowych butelek, które co miesiąc lądowały w naszych śmieciach, a dzięki filtrowi TAPP Water TAPP 2 Twist-eL mam pewność, że pijemy zdrową i czystą wodę prosto z kranu. 🙂

Filtr na kran, tapp water 2 twist

Partnerem wpisu jest wyłączny dystrybutor marki TAPP Water w Polsce – Go Green Distribution

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »