fbpx
moje dzieci kreatywnie
integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  MAŁE DZIECI,  poznajemy kształty,  Poznajemy świat,  recykling,  rozwijamy ZMYSŁY

Książeczka sensoryczna DIY

              Książeczka sensoryczna z kartonu to prosty i tani sposób na niezwykłą zabawę z maluchem. Zmysł dotyku odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Dzięki dotykowi maluch poznaje świat, swoje najbliższe otoczenie oraz możliwości swojego ciała.


Książeczka sensoryczna


         Nasze pociechy najlepiej rozwijają się poprzez integrację sensoryczną czyli poznawanie świata wielozmysłowo. Dlatego proponuję dziś książeczkę sensoryczną w której dziecko może oglądać różne przedmioty, dotykać, porównywać ich strukturę, słuchać jak coś szeleści lub grzechocze, analizować wszystkie otrzymane w trakcie zabawy bodźce i cieszyć się swoją osobistą książeczką.
        Taka propozycja dla dziecka wyrabia  w nim potrzebę dotyku, poznawania, doświadczania nowych bodźców i różnych faktur oraz doskonale wpływa na rozwój małej motoryki. Nic nie stoi na przeszkodzie by książeczkę również pokolorować, coś dokleić czy przerobić według inwencji twórczej dziecka.

Jak zrobić książeczkę?


 

              Moją propozycją jest Książeczka sensoryczna z tektury falistej. Wycięłam kilka prostokątów o tej samej wielkości, przedziurkowałam i związałam razem mocnym sznurkiem. Do każdej strony zaczepiłam klamerkę, aby się łatwiej i ciekawiej przekładało strony. Poprzyklejałam klejem lub taśmą dwustronną zróżnicowane fakturowo i strukturalnie przedmioty, tak aby stworzyć ciekawą propozycję edukacyjną dla mojego synka.

 

zabawy dla dzieci

 

 Porównujemy kształty, wielkości, kolory i struktury. Pewne rzeczy są miękkie, inne twarde, a jeszcze na kolejnej stronie coś szeleści lub można przełożyć jedną rzecz pod drugą.

zabawy sensoryczne

 

 Folia bąbelkowa strzela, a gąbka jest szorstka, każda strona skrywa swoją tajemnicę…

książeczka sensoryczna

 

 

 Na obrazku mamy różne koła, rysuje po nich palcem, porównujemy wielkości małe duże…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

książeczka sensoryczna
         Książeczkę sensoryczną można zrobić wedle własnych upodobań. Jeśli mamy czas można wykonać nawet klika książeczek podzielonych tematycznie na przykład z kształtami i strukturami, z porównywaniem wielkości i faktur itp. Możliwości jest wiele, koszt nieduży, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej książeczki bezcenna…
zabawy dla dzieci w domu

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »