fbpx

Książeczka sensoryczna DIY

22 komentarze

integracja sensoryczna Mała motoryka MAŁE DZIECI poznajemy kształty Poznajemy świat recykling rozwijamy ZMYSŁY
moje dzieci kreatywnie
              Książeczka sensoryczna z kartonu to prosty i tani sposób na niezwykłą zabawę z maluchem. Zmysł dotyku odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Dzięki dotykowi maluch poznaje świat, swoje najbliższe otoczenie oraz możliwości swojego ciała.


Książeczka sensoryczna


         Nasze pociechy najlepiej rozwijają się poprzez integrację sensoryczną czyli poznawanie świata wielozmysłowo. Dlatego proponuję dziś książeczkę sensoryczną w której dziecko może oglądać różne przedmioty, dotykać, porównywać ich strukturę, słuchać jak coś szeleści lub grzechocze, analizować wszystkie otrzymane w trakcie zabawy bodźce i cieszyć się swoją osobistą książeczką.
        Taka propozycja dla dziecka wyrabia  w nim potrzebę dotyku, poznawania, doświadczania nowych bodźców i różnych faktur oraz doskonale wpływa na rozwój małej motoryki. Nic nie stoi na przeszkodzie by książeczkę również pokolorować, coś dokleić czy przerobić według inwencji twórczej dziecka.

Jak zrobić książeczkę?


 

              Moją propozycją jest Książeczka sensoryczna z tektury falistej. Wycięłam kilka prostokątów o tej samej wielkości, przedziurkowałam i związałam razem mocnym sznurkiem. Do każdej strony zaczepiłam klamerkę, aby się łatwiej i ciekawiej przekładało strony. Poprzyklejałam klejem lub taśmą dwustronną zróżnicowane fakturowo i strukturalnie przedmioty, tak aby stworzyć ciekawą propozycję edukacyjną dla mojego synka.

 

zabawy dla dzieci

 

 Porównujemy kształty, wielkości, kolory i struktury. Pewne rzeczy są miękkie, inne twarde, a jeszcze na kolejnej stronie coś szeleści lub można przełożyć jedną rzecz pod drugą.

zabawy sensoryczne

 

 Folia bąbelkowa strzela, a gąbka jest szorstka, każda strona skrywa swoją tajemnicę…

książeczka sensoryczna

 

 

 Na obrazku mamy różne koła, rysuje po nich palcem, porównujemy wielkości małe duże…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

książeczka sensoryczna
         Książeczkę sensoryczną można zrobić wedle własnych upodobań. Jeśli mamy czas można wykonać nawet klika książeczek podzielonych tematycznie na przykład z kształtami i strukturami, z porównywaniem wielkości i faktur itp. Możliwości jest wiele, koszt nieduży, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej książeczki bezcenna…
zabawy dla dzieci w domu

22 comments

 1. Anonimowy

  Fajne Pani wymyśla i dzięki Pani też tak robię dla syna,ale niestety u nas dłużej niż 5 min to nie trwa,synek rozbiera wszystko na kawałki.

 2. ewawojtan Post author

  Dziękuję za tak miłe słowa bardzo mnie cieszy, że książeczka się spodobała. Jeśli chodzi o to, że dziecko możne rozebrać na kawałki:-) to nic nie szkodzi niech tworzy, dotyka, odrywa, przykleja, maluje to wszystko jest dla dziecka frajdą i wspaniałą zabawą rozwojową, doskonale wpływającą na małą motorykę, a zawsze potem można stworzyć kolejną książeczkę z innych materiałów:-)

 3. karolowamama

  rewelacja! naprawdę super pomysł!!!!!!! swegho czasu chodizło mi coś w tym stylu po głowie ale jakoś zebrac się nie mogłąm. Jestescie dla mnie ispiracją:D super!

 4. Anonimowy

  witam, ja również podziwiam Pani zapał w tworzeniu "zabaw" dla dzieci. mój mąż sie smieje że wieczorami "bawię się" i tworzę róże rzeczy dla swoich dzieci po czym one w 5 sek wszystko rozwalają i po zabawie… może za chwilę będę chciały ze mną kleić i wycinać. pozdrawiam

 5. Anonimowy

  Pani Ewo,
  Wspaniały blog, gratuluję pomysłu, kreatywności i dziękuję, że wzbogaca nimi Pani także i nas, "czytelników".
  Pozdrawiam serdecznie,
  Weronika

 6. Anonimowy

  Jest pani niesamowita! Widać że to co pani robi sprawia pani ogromną frajdę i daje dużo satysfakcji. Po zdjęciach stwierdzam również, że musi być pani wspaniałą matką:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »