fbpx
Mała motoryka,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy logiczne,  zabawy plastyczne,  zabawy sensoryczne

Kreatywne zabawy dla dzieci z wykorzystaniem piasku

            Kreatywne zabawy dla dzieci z wykorzystaniem piasku to zbiór najciekawszych pomysłów na wspólną zabawę, prace plastyczne lub pomysły DIY, w których głównym tematem jest  zwykły plażowy piasek. Świetnie nadaje się również piasek z piaskownicy lub zakupiony w pobliskim sklepie zoologicznym.

          Propozycje zabaw są dla dzieci w różnym wieku, a czasem nadają się nawet dla grupy dzieci. Każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Zorganizowanie zabawy jest proste i niedrogie. Do niektórych pomysłów przegotował również gotowe szablony do bezpłatnego pobrania i wydruku.


Nauka Pisania


          Nauka pisania liter, cyferek, czy też zwykłych wzorów geometrycznych to doskonałe zabawy angażująca każde dziecko. W trakcie takiej zabawy dziecko nie tylko utrwala znaki, litery i uczy się analizy i odtwarzania, ale również świetnie trenuje chwyt dłonią i rozwój małej motoryki. Dodatkowe ćwiczeni pisania na piasku oburącz symetrycznych wzorów z pewnością spodoba się kilkulatkom.

 


Pobierz i wydrukuj karty z cyferkami


cyferki karty do druku matematyczne zabawy

zabawy z dzieckiem w domu


Magnetyczne wzory


             Do tej zabawy potrzebujecie: płytkie pudełko, piasek oraz dwa magnesy.

              My użyliśmy przykrywkę od pudełka do filiżanek. Do środka wsypałam odrobinę piasku zakupionego w sklepie zoologicznym. Jeden z magnesów kładziemy na piasku, a drugim będziemy manipulować od spodu. Przesuwająca się po piasku magnesowa biedronka tworzy rozmaite ślady, wzory i labirynty. W eksperymentowaniu możemy iść dalej sprawdzając jakie jeszcze przedmioty da się przesuwać po piasku np.: śrubki, metalowe kulki, spinacze itp. Taka zabawa świetnie pobudza wyobraźnię, rozwija manualnie i pobudza zmysły.

kreatywne zabawy dla dzieci


Slime z piasku zabawa sensoryczna


              Jak zrobić slime z piaskiem? To bardzo proste, a wszystko możesz zobaczyć krok po kroku na naszym filmie.  PIASKOWY glutek przypomina trochę piasek kinetyczny jest bardzo łatwy do zrobienia, a samo tworzenie glutka to już świetna zabawa.

             Do wykonania glutka potrzebujesz: Klej introligatorski lub magic. My używamy biały klej szkolny Bambino. Jako aktywator do slime potrzebujesz żel do prania lub płyn do soczewek. Ponieważ zawsze pytacie mnie o producentów to nasz żel, który zawsze się sprawdza to Persil zielony lub niebieski, a płyn do soczewek jest z firmy ReNu. Do piaskowego gluta potrzebna jest również łyżka wody, odrobina pianki do golenia zwykłej najtańszej i suchy piasek. My kupiliśmy piasek w sklepie zoologicznym, ale można również przynieść piach z plaży lub piaskownicy. >Tu znajdziesz film z instrukcją<

kreatywne zabawy

slime kreatywne dzieci i zabawy

kreatywne dzieci i zabawy

 


Dekoracja ze słoika na biurko


         Przybornik na biurko DIY w morskim klimacie, to pomysł na niebanalny prezent od serca dla kogoś bliskiego.  Już za kilka jest dzień taty i początek wakacji. 

        Do wykonania takiego organizera potrzebujecie: Słoik lub opakowanie np. po soli do kąpieli, sznurek, piasek (można kupić w sklepie zoologicznym), odrobinę kleju, ewentualnie kokardę, muszelki i rodzinne zdjęcie.Rant słoika owijamy kilkukrotnie dookoła sznurkiem, a końcówkę przyklejamy odrobiną kleju. W miejscu łączenia możemy przykleić dodatkowo kokardkę lub muszelkę. Do słoika wsypujemy piasek mniej więcej do połowy wysokości. W piasek wkładamy małe zdjęcie rodzinne i nasz prezent gotowy.

back to school

 

przybornik na biurko DIY

 


Zamek z rosnących farb piaskowych


           Do wykonania rosnącej masy piaskowej potrzebujecie: wodę, sól, piasek i mąkę. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.

           Taka praca plastyczna dostarcza dziecku wielu wrażeń sensorycznych i niezwykle pobudza wyobraźnię. Dla młodszych dzieci możecie wydrukować gotowe szablony. Po wypieczeniu masa twardnieje, jest szorstka i piaskowa stwarzając piękny efekt 3D. Teram możemy namalować morze, plażę i inne elementy w zależności od dziecięcej fantazji.

ciekawe i kreatywne prace plastyczne

 


Dekoracje przestrzenne i medaliony z masy piaskowej


            Masa piaskowa to propozycja na coś zupełnie innego i nowego, bo przecież można lepić z masy solnej, porcelanowej, gliny lub ciastoliny, ale to już każdy zna…

             Do wykonania masy potrzebujesz: Klej wikol oraz piasek. Ja kupiłam piasek z drobinkami muszelek w sklepie zoologicznym. Do miseczki wlewamy dwie łyżki kleju wikol i stopniowo dodajemy piasek. Całość mieszamy tak, aby powstała gęsta masa piaskowa. Konsystencję masy oraz sposób wykonywania dekoracji świetnie widać na naszym filmie na końcu artykułu. Film znajdziecie również na moim kanale YouTube Ewa Wojtan. Jeśli lubisz nasze inspiracje będzie mi bardzo miło jeśli subskrybujesz mój kanał.


Zabawy piaskiem kinetycznym


            Zabawa piaskiem kinetycznym KINETIC SAND to wspaniałe doświadczenie i niezapomniane doznania zmysłowe. Ruchomy piasek to mieszanka czystego naturalnego piasku nietoksycznego i polimeru, który łączy ze sobą pojedyncze ziarenka masy piaskowej. Dzięki temu piasek się nie rozsypuje, a konsystencją przypomina masę niezwykle przyjemną w dotyku i relaksującą Z piasku oprócz robienia babek, możemy budować rozmaite zamki, budowle i labirynty.

        Odciskanie dłoni, czy bosych stóp, to bardzo fajny masaż, który dostarcza oryginalnych wrażeń dotykowych. Ukrycie w piasku tajemniczych skarbów np.: szklanych kulek, muszelek, kasztanów lub kamyków i wspólne odszukiwanie ich, to niezwykle emocjonująca i przyjemna zabawa.

            Piasek kinetyczny doskonale przygotowuje dziecko do nauki krojenia nożem. Ulepienie wałeczka, czy piaskowego chlebka i pokrojenie go na kromeczki daje dziecku mnóstwo radości i śmiechu. Maluch uczy się dokładności, cierpliwości i koordynacji.

           Po rozwałkowanym piasku możemy doskonale rysować, tworzyć szlaczki, uczyć się liter, cyferek lub sylab za pomoc drewnianej wykałaczki. Pianie po piasku zamiast kartki z pewnością zachęci każdego malucha do nauki i przygotuje małe rączki do nauki pisania w szkole.

             Zabawa w detektywów: odciskamy różne ślady i faktury, a druga osoba próbuje je odszukać i dopasować.Poznajemy kształty i figury geometryczne.Piasek ma również fanatyczne właściwości umożliwiające tworzenie płaskorzeźb: portretów, zwierząt, budowli…


Balonowe gniotki z piaskiem


           Piłeczka sensoryczna z balona to prosty pomysł na samodzielne przygotowanie piłeczek o różnorodnej zawartości. Każda taka piłeczka jest elastyczna, mocna i dostarcza dziecku wielu bodźców. To świetne ćwiczenie małej motoryki oraz terapia ręki.

         Do zabawy potrzebujesz: Mocne balony (na każdą piłeczkę potrzebne będą trzy sztuki). Butelkę, nożyczki, lejek oraz różne zawartości do wypełnienia piłeczek sensorycznych np.: ryż, kaszę, sól, mąkę, watę, piasek, groch, ziarna kawy itp. Piłeczki mają być okrągłe i mocne dlatego każda powstaje z trzech balonów.

              Na naszym filmie widać jak wykonujemy piłeczkę napełnioną ryżem. Samo przygotowanie to dla dziecka dobra zabawa. Piłeczki trochę przypominają popularne gniotki, jednak są mocniejsze, okrągłe i mają różne rodzaje wypełnienia. >zobacz film<

 


Piaskowe obrazki i barwienie piasku


            Obrazki malowane kolorowym piaskiem można wykorzystać do dekoracji lub przygotować dla kogoś wspaniały prezent. To bardzo atrakcyjna zabawa plastyczna nawet dla młodszych dzieci. Zobaczcie jakie to proste i efektowne, a radość dzieci i doznania sensoryczna będą dodatkową atrakcją.

           Taka zabawa dostarcza dziecku wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. Starsze dzieci mogą samodzielne narysować ilustracje, którą udekorują wielobarwnym piaskiem, a dla młodszych szkrabów proponuję wydrukować gotowy rysunek na przykład naszego motyla. Piasek farbujemy poprzez zanurzenie w niewielkiej ilości wody z kilkoma kroplami lub szczyptą barwnika spożywczego. Poszczególne części skrzydeł motyla smarujemy klejem typu wikol lub magic i posypujemy wybranym kolorem piasku. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zobacz tu.

kreatywne zabawy dla dzieci prace plastyczne z piaskiem

ciekawe prace plastyczne w przedszkolu szblon motyla do druku

piaskowe obrazki moje dzieci kreatywnie

 


Zabawa w poszukiwanie złota


       Szukanie złota to fantastyczna zabawa dla każdego dziecka, a nawet grupy dzieci. Możecie się bawić w domu, ogrodzie czy na festynie rodzinnym. Zobacz na naszym filmie jak łatwo przygotować taką zabawę i ile mieliśmy przy tym frajdy, rywalizacji i zabawy.

        Do przygotowania zabawy potrzebujesz: małe kamyczki, złoty spray, piasek, wodę, sito lub durszlak, dużą miskę lub kuwetę, wagę kuchenną.

         Małe kamyczki umyliśmy, wysuszyliśmy i pomalowaliśmy złotym sprayem. Wszystko pokazujemy dokładnie na filmie poniżej. Do dużej kuwety nasypaliśmy piasek i zalaliśmy go wodą. Następnie wrzuciliśmy do naszej wodno-piaskowej mieszaniny ponad kilogram wyprodukowanego wcześniej złota i mogliśmy zacząć zabawę.

kreatywne zabawy dla dzieci

kreatywne zabawy dla dzieci z piaskiem w domu szukanie zlota

moje dzieci kreatywnie ewa wojtan


Ruchome piaski


            Do zrobienia naszego magicznego piasku użyliśmy 500g mąki ziemniaczanej i 1,5 kg piasku. Po zmieszaniu mąki z piaskiem dodaliśmy wodę i wymieszaliśmy wszystko w misce do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

            Teraz czas na kreatywne zabawy dla dzieci i odciskanie śladów dłoni, jeżdżenie samochodzikami po ruchomych piaskach, rysownie znikających literek i szlaczków, ukrywanie szklanych kulek i wiele innych pomysłów, które przyjdą do głowy. Zachęcam do obejrzenia filmiku.

 

moje dzieci kreatywnie w co sie bawic z dzieckiem

kreatywne zabawy dla dzieci


Transfer piasku

kreatywne zabawy dla dzieci z użyciem piasku


To propozycja zabawy motorycznej i edukacyjnej. Z naszego zbioru plików do pobrania wybierz i wydrukuj ciekawe i odpowiednie dla Was wzory. Zadaniem dziecka jest zamiatanie rozsypanego na kartce piasku za pomocą pędzla. W zależności od wieku dziecka możemy dokonywać transferu piasku zamiatając go do środka obrazka lub figury lub tylko rozkrywając jego krawędzie. Dla ułatwienia zadnia młodszym dzieciom wyznaczone pole transferu możemy posmarować klejem. Wtedy łatwiej będzie przenieść piasek w jedno miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »