fbpx
matlandia opinie
kodowanie,  nauka kodowania,  warsztaty kreatywne,  zabawy dla 6-8 latków,  zabawy dla 9-12 latków

Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci bez wychodzenia z domu

           Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci prowadzone on-line przez specjalistów, to świetny pomysł na rozwijanie dziecięcych zainteresowań. Znalazłam dla moich synów bezpieczne i ciekawe propozycje webinariów z których z zaciekawieniem korzystają. Podczas spotkań nauczyciele odpowiadają na pytania i uczą krok po kroku podstaw programowania, tworzenia gier platformowych, własnych aplikacji i wiele więcej.

          Ostatnie tygodnie wszyscy dużo czasu spędzamy w domu, więc siłą rzeczy każdy z nas szuka różnych ciekawych pomysłów na zajęcia dla dzieci. Gdy tylko jest okazja staramy się wychodzić z synami na spacer do lasu, jedziemy nad jezioro lub wybieramy się pojeździć rowerami po naszej wiosce. Teraz jest wyjątkowo pięknie wszystko kwitnie, pachnie, wokół są cudne pola pełne rzepaku, ptaki śpiewają… ach! Takie wypada wprawiają nas w doskonały nastrój!

         Choć z wielu rzeczy trzeba było zrezygnować, my postanowiliśmy ten czas wykorzystać mądrze i kreatywnie, bo wtedy czas mija nam znacznie szybciej! Między innymi znalazłam dla dzieci ciekawe i wartościowe zajęcia online. Doszłam do wniosku, że czas spędzony w domu można wykorzystać na rozwijanie dziecięcych zainteresowań, na które wcześniej brakowało nam czasu. Dlatego moi chłopcy każdego dnia zdobywają co raz więcej kulinarnych umiejętności i wspólnie przygotowujmy różne nowe dania.  W weekendy i w wolnym czasie Adaś z Michałkiem chętnie zgłębiają wiedzę z zakresu programowania, konstruują proste obwody elektroniczne lub szaleją w ogródku. 🙂

zamknięte szkoły

           Pisałam już na blogu kilka wpisów z pomysłami na zabawy w kodowanie bez komputera, a tym razem mam dla Was propozycje zajęć dla dzieci on line, które wzbogacają dziecięce kompetencje w tej tematyce. Podpowiem Wam, gdzie znaleźć w sieci bezpieczna i ciekawe miejsca, z których korzystają również moi synowie.

           Zebrałam dla Was w jednym miejscu najciekawsze bezpłatne propozycje, które z pewnością zaciekawią dzieci już od 8 roku życia. Większość uczniów w Polsce tak jak i moje dzieci surfuje codziennie po Internecie, jednak nie wszystkie dzieci wiedzą, jak wiele wartościowych treści kryje sieć i jak korzystać z niej w sposób bezpieczny. Sama jestem jak najbardziej, za udostępnianiem dzieciom nowych technologii, ale z głową, pomysłem i w wyznaczonym czasie.


Poranki edukacyjne z #SuperKoderami


           Pierwszą propozycją z której korzystają moje dzieci jest cykl webinariów dla dzieci klas 4-6 organizowanych przez Fundację Orange, na których uczniowie mogą uczyć się programować, tworzyć własne interaktywne mapy, rysować rakiety czy aplikacje do nauki języków obcych. Poniżej najbliższe daty spotkań. Możecie wybrać to co Was interesuje i dołączyć do spotkania.

           Nagrania webinarów są dostępne również na kanale Fundacji Orange na YouTube, my z racji lekcji szkolnych on-line nie możemy uczestniczyć w spotkaniach w wyznaczonych godzinach, ale chłopcy odtwarzają sobie te zajęcia potem na YouTube. To świetne rozwiązanie, bo można odtworzyć wybrane spotkania w dogodnym dla siebie czasie, lub wrócić do tego, co Was interesuje. Wszystko pojawia się kilka dni po spotkaniu, więc możecie najpierw zobaczyć webinary, które już się odbyły i są dostępne na kanale Fundacji Orange 🙂

  • 4.05.2020 godz. 11:00-12:00 – Interaktywna mapa Polski w Scratchu
  • 11.05.2020 godz. 11:00-12:00 – Rysujące rakiety, czyli jak wykorzystać scratchowy pisak do nauki i zabawy?
  • 18.05.2020 godz. 11:00-12:00 – Uczymy się np. hiszpańskiego ze Scratchem, czyli jak zrobić prostą aplikację do nauki języków
  • 25.05.2020 godz. 11:00-12:00 – Arkanoid – kolega Pacmana, a my zrobimy to w Scratchu.
  • 1.06.2020 godz. 11:00-12:00 – Jak zrobić muzyczny projekt w Scratchu? Wydobywamy potencjał funkcji dotyczących dźwięku

       Wszystkie webinaria prowadzą nauczyciele #SuperKoderów – Joanna Apanasewicz oraz Jacek Ścibor.

zabawy w kodowanie dla dzieci nauka programowania


Jak dołączyć do Poranków ?


           Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy być przed komputerem chwilę przed godziną 11.00 kliknąć w link https://fundacjaorange.clickmeeting.com/superkoderzy – otwiera się w nowym oknie, podać nick i adres email


Czy trzeba coś instalować?


        Platforma clickmeeting działa przez przeglądarkę. Zachęcamy natomiast do instalacji aplikacji Scratch, która działa offline, aby mieć pewność, że będzie działać bez zarzutu. Do pobrania pod adresem https://scratch.mit.edu/download – otwiera się w nowym oknie.


Czy rodzice są potrzebni w czasie webinariów?


             Z założenia zajęcia są pomyślane jako propozycja dla dzieci, bez konieczności angażowania Was – rodziców. W zależności od poziomu technicznego dzieci, potrzebna może być pomoc w dołączeniu do webinarium. W jego trakcie młodzi uczestnicy mogą też konsultować się i sami zadawać pytania na czacie.

            Przy okazji tematów programowania warto przypomnieć, że trwa nabór szkół do programu MegaMisja i #SuperKoderzy, pisałam Wam o tych programach rok temu, a też zapewne wielu z Was dobrze zna już te inicjatywy lub nawet braliście w nich udział w poprzednich latach.  Nauka kodowania i programowania poprzez zabawę, czy to możliwe?


Tu dowiesz się więcej i możesz zgłosić szkołę do programu >tutaj<FabLab powered by Orange – czyli kreatywne szkolenia online w soboty


           Kolejne bezpłatne propozycje przygotowały dla dzieci FabLaby powered by Orange. Dwie niesamowite pracownie, jedna w Warszawie, a druga w Gdańsku, w których można stworzyć w sumie wszystko. Pracownie są wyposażone w drukarki 3D, plotery, sprzęty do obróbki drewna… mnóstwo, mnóstwo super sprzętów. FabLab powered by Orange organizują liczne warsztaty z „nowoczesnego DIY”, na które miejsca znikają często w kilka minut. Z racji na obecną sytuację FabLab powered by Orange przeniosły swoje zajęcia do sieci, więc każdy z Was może teraz skorzystać z zajęć on-line. To super okazja, żeby zdobyć nowe umiejętności. 🙂

           Już teraz możesz dołączyć do warsztatów, podczas których nauczysz się szycia, design thinking, tworzenia przedmiotów ze zbędnych produktów, projektowania w 3d, czy podstaw elektroniki i programowania! Poniżej przygotowałam dla Was listę najciekawszych zajęć, wraz z linkami do zapisów. Myślę, że wiele dzieci skorzysta z tych propozycji. My już wybraliśmy i czekamy na sobotnie zajęcia. Warto też dać znać innym rodzicom i nauczycielom, może więcej osób skorzysta. 🙂


Tu możesz dołączyć do wydarzenia na Facebooku


Bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci


Zapisy na warsztaty FabLab powered by Orange


1. Tinkercad

Termin: 2.05. godz. 10:00-12:00

Wiek uczestników: 8-16

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

        Stwórz od podstaw swój pierwszy projekt przestrzenny. Poznasz tajniki modelowania 3D w darmowym programie Tinkercad. Na warsztatach pokażemy Ci jego niezbędne funkcje i możliwości.


2. Zbuduj i zaprogramuj układ elektroniczny

Termin: 9.05. godz. 10:00-12:00

Wiek uczestników: 10-15

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

      Podczas zajęć uczestnicy nauczą się obsługi jednego z najłatwiejszych narzędzi do projektowania nieskomplikowanych układów elektronicznych oraz programowania płytek Arduino, jakim jest Tinkercad Circuits.


3. Programowanie w służbie projektowania

Termin: 16.05. godz. 10:00-12:00

Wiek uczestników: 8-16

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

       Umiejętności projektowania parametrycznego wykorzystywane są przez architektów i projektantów na całym świecie. W ramach zajęć stworzysz od podstaw swój pierwszy projekt przestrzenny z wykorzystaniem algorytmów.


 4. Kartonowy świat

Termin: 23.05. godz. 10:00-12:00

Wiek uczestników: 8-16

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

        Weź udział w warsztatach online, podczas których przekonasz się, jak niedocenianym budulcem jest karton. Jedyne czego potrzebować będziesz, by wziąć udział w warsztacie, to zbędny karton, nożyczki, klej, taśma klejąca oraz, co najważniejsze – mnóstwo pozytywnej energii i głowę pełną pomysłów!


5. Druk 3d bez tajemnic

Termin: 30.05. godz. 10:00-12:00

Wiek uczestników: 8-16

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

     Druk 3d staje się coraz bardziej powszechny i jest dostępny nie tylko w laboratoriach. Tu i teraz możesz poznać tajniki technologii druku 3d i dowiedzieć się w jaki sposób go wykorzystywać do swoich celów aktualnie i w przyszłości.


6. Wirtualna rzeźba

Wiek uczestników: 12-19

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

      Stwórz od podstaw swój pierwszy, organiczny projekt przestrzenny. Tu wszystko zaczyna się od wirtualnej glinianej kuli. Z pomocą odpowiednich narzędzi uczestnicy warsztatów zamienią ją w
człowieka, smoka czy tygrysa.


7. Design Thinking

Wiek uczestników: 12-20

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

         Podczas warsztatu przejdziemy wspólnie przez cały proces tworzenia projektu: od pomysłów po gotowy projekt wektorowy. Nauczysz się, jak samemu doprowadzić do końca swoje pomysły i jak zacząć je realizować.


8. Pomoce edukacyjne DIY

Wiek uczestników: 15+dorośli

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

         Twoje dziecko, wnuczek lub młodsze rodzeństwo właśnie zaczyna przygodę z poznawaniem świata? Zapisz się na warsztaty, podczas których zaczerpniesz pomysłów, jak w przyjemny i szybki sposób zachęcić dziecko do nauki. Dowiesz się, jak samemu od podstaw stworzyć proste zestawy i przybory edukacyjne.


9. D-ekoinspiracje

Wiek uczestników: 15+dorośli

Link do wydarzenia: >dołącz tutaj<

           Zapisz się na interaktywne warsztaty online, na których dowiesz się jak w ciekawy i kreatywny sposób dać drugie życie starym ubraniom, zasłonom czy ręcznikom zamieniając je w stylową poduszkę, stoper do drzwi czy przepiękną girlandę! Jedyne, czego potrzebujesz, by wziąć udział w warsztacie to igła, nić, stare materiały i pozytywna energia.


Partnerem wpisu jest Fundacja Orange

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »