fbpx
zabawy dla dzieci z kamieniami
Moje Dzieci Kreatywnie,  zabawy plastyczne,  Zabawy ruchowe,  zabawy sensoryczne

Co można zrobić z kamieni i kamyczków?

            Co można zrobić z kamieni? Pewnie nie raz się zastanawiacie, więc przygotowałam dla Was ciekawy zbiór kilkunastu pomysłów na aktywności dla dzieci w różnym wieku. Trochę zabaw sensorycznych, edukacyjnych, ruchowych i pomysły na prace plastyczne.

       Jako dziecko często znosiłam do domu kamienie, potem nawet pogłębiłam swoją fascynację i kolekcjonowałam różne kamienie szlachetne i minerały. Wiele z nich mam zresztą do dzisiaj. 🙂 Nie są cenne, ale mają wartość sentymentalną, bo często przywoziłam je z różnych wycieczek. Kamienie mają w sobie coś pięknego, co fascynuje i zachęca do tworzenia, zabawy, dotykania i oglądania ich. 🙂 Jeśli nie macie w domu kamieni, to z pewnością bez problemu znajdziecie je podczas spaceru.


Kamienny zbijak


         To zabawa, którą kiedyś wymyśliliśmy sobie podczas odpoczynku na górskim szlaku w Tatrach. Układaliśmy stertę kamieni jeden na drugim i z oddali staraliśmy się za jednym rzutem zbić ich jak najwięcej. Zapisywaliśmy kamyki, które spadły jako punkty. wygrywał ten, który zbił w kilku rundach najwięcej kamyków. 🙂

sterta kamieni, zabawy z kamieniami


Zabawa w kółko i krzyżykKamienne buzie i rysowanie postaci


zabawy z kamieniami

zabawy dla dzieci, pomysły na zabawy z kamieniami, kreatywne zabawy, zabawy dla 2 latka, zabawy dla 3 latka, moje dzieci kreatywnie

pomysły na zabawy dla dzieci, co robić z dzieckiem w domu, moje dzieci kreatywnie


Szukanie złota

Zobacz film, tu możesz subskrybować i oglądać nasz kanał YouTubeKamienne litery – szablony do drukuKamienne wykopaliska – zabawa w archeologa


           W tekturowe pudełko włożyłam folię, wrzuciłam do środka kilka kamyków i zalałam wszystko masą gipsową. Po wysuszeniu dałam dzieciom w kuwecie bryłkę gipsu, a ich zadaniem było wydobycie i rozłupanie ze środka ukrytych kamieni.


Kamienne opowieści


          Wspólnie z dziećmi za pomocą pisaków stworzyliśmy różne obrazki na każdym z zebranych kamieni. Czasem to było miejsce w którym znaleźliśmy kamień, innym razem coś z czym nam się kojarzy lub o czym marzymy. Do zabawy zainspirowała nas jedna z naszym ulubionych gier, kości opowieści.

         Zabawa polega na tym, że losujemy kolejne kamyki lub wybieramy je z rozsypanej sterty. Na podstawie wylosowanych kamiennych obrazków tworzymy własną opowieść. Adaś wymyśla już całkiem fajne i rozbudowane opowieści, a Michałek stosownie do swojego wieku często tworzy zabawne połączenia. Taka zabawa niezwykle rozwija mowę, wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i wprowadza bardzo pozytywny rodzinny nastrój. Można tworzyć opowieści nawet całą rodziną, losując kolejno kamyki i na podstawie obrazka dodając kolejny elementy historii…


Kamienny labirynt dotykowy


         Do wykonania labiryntów potrzebujesz: sztywne tekturki lub kawałki kartonu, klej na gorąco, różne przedmioty o wyczuwalnej strukturze. Ja wykorzystałam sznurek, patyczki, kamyki, taśmę Lego, drewniane płaskie patyczki, watę.

          Na tekturce układamy trasę labiryntu z wybranych przedmiotów doklejając je za pomocą kleju na gorąco. Wykonanie jednego labiryntu zajmuje ok 2-3 minuty. Możemy zrobić kilka mniejszych labiryntów formatu A4 i próbować łączyć je i układać w jeden duży, lub bawić się każdym osobno porównując je. Możemy również ułożyć różne struktury jako jeden labirynt na dużym kartonie.

           Dzieci z zamkniętymi lub zakrytymi oczami próbują pokonać trasę labiryntu. Aby przejść labirynt należy przesuwać palcem po jego strukturze od początku do końca trasy. Podczas pokonywania trasy dzieci mogą strać się odgadywać z czego jest wykonany labirynt na danej planszy.


Chodzenie po kamieniachKamienne lampiony DIY


          Na słoik nakładamy kapkę kleju na gorąco, a następnie doklejamy dowolny kamyk. Przytrzymujemy kilka sekund i doklejmy kolejny kamień. Kamyki mogą być różnej wielkości i grubości całość na końcu będzie się komponować bardzo ładnie. Pomiędzy kamykami zostawiamy niewielkie przestrzenie przez które będzie przenikać światło. Wszystko dokładnie widać na zdjęciach poniżej.

lampiony ze sloika organizer, na biurko, kamienne lampiony, co mozna zrobic z kamieni


Zabawa w sekrety


            Jako dziewczynka wspólnie z koleżankami wiele razy robiłam takie sekrety. W zależności od regionu Polski na zabawę mówiono również: widoczki, aniołki, szkiełka, szkatułki… Wystarczyło czasem znaleźć na podwórku kawałek szkła i już był pretekst do zabawy i stworzenia sekretu.

          Trzeba było wykopać w ziemi dołek, ułożyć w nim swoje znalezione skarby, przykryć szkiełkiem i zakopać. Najważniejszym elementem zabawy oprócz tworzenia cudnych kompozycji było, aby ukryty skarb zachować w tajemnicy i zapamiętać jego miejsce. Sekrety pokazywało się koleżankom w wielkiej tajemnicy. Każdego dnia można było przyjść odszukać swój sekret i podziwiać ukryte skarby natury.

zabawa w sekrety


Matematyczne kamienie i nauka liczeniaRzut kamieniem w dal


              Puszczanie kaczek, „kaczka”, czyli rzucanie na wodę płaskiego kamienia tak, by odbił on się od powierzchni wody i poleciał dalej, odbijając się od wody kilkukrotnie. Chyba każdy tej zabawy kiedyś próbował, dziś dzieci też będą zachwycone takim pomysłem. 🙂

blogi parentingowe


Kamienne stworki


          Kamienne stworki to zabawa plastyczna z wykorzystaniem elementów natury. Taka twórczość nie tylko pobudza dziecięcą wyobraźnię, ale daje ogromne możliwości twórcze. Możecie wykorzystać elementy natury, guziczki, plastelinę, włóczkę i tworzyć dowolnie, co Wam wyobraźnia podpowie.

Kamienne stworki


Odciskanie różnych kształtów kamieni


          Do zabawy możecie wykorzystać kolorową masę solną, ciastolinę, glinę lub dowolną inną masę plastyczną. Rozwałkowujemy placek, odciskamy kamyki, ściągamy je na bok i potem próbujemy dopasować w odpowiednie miejsca.

zabawy dla 2 latka, zabawy z masą plastyczną, ciastolina, kreatywne zabawy w domu

w co się bawić z dzieckiem w domu


Wydobywanie kamieni z lodowcaDopasowywanie kamieni do odrysowanych kształtów


zabawy dla 3 latka

zabawy edukacyjne dla dzieci

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »