Sylabowe zabawy

3 komentarze

czytanie sylabowe gry zabawy logopedyczne
              Od Pewnego czasu uczymy się z Adasiem czytać sylaby. Synek zdecydowanie woli naukę przez zabawę niż siedzenie z książką, więc czasem zaglądamy do książki, aby się oswajał ale na co dzień wymyślam rożne ciekawe gry.  Dzięki temu możemy w formie zabawy poznawać sylaby i stawiać kolejne kroki w nauce czytania.

 

nasze ostatnie dwa pomysły to:
 SYLABOWE TALERZE      i        WĄŻ SYLABOWY

 

            Do gry w talerze użyliśmy jednorazowych plastikowych talerzy. Podzieliłam je na sześć pól i na każdym napisałam sylaby oraz ilość oczek z kostki do gry. Przygotowałam tak pięć talerzy, czarne podziałki pisałam markerem, a czerwone sylaby pisakiem suchościeralnym. Dzięki temu za jakiś czas po opanowaniu napisanych sylab można je zmazać i zmienić na inne aby ponownie cieszyć się grą.
Adasiowi zabawa bardzo się podoba, rzucamy na przemian kostką na dowolny talerz lub w kolejności, następnie czytamy tą sylabę na którą wypadła liczba oczek na danym talerzu. Po przeczytaniu notujemy rzuconą liczbę oczek na kartce jako punkty, wygrywa ten kto zdobędzie więcej punków. Zabawa oprócz nauki czytania sylab, uczy wygrywania i przegrywania co nie jest łatwe dla mojego dziecka:-) Przy okazji notowania wyników utrwalamy cyferki, a potem dodajemy je sumując na kartkach lub na
kalkulatorze.

 

          Wąż sylabowy wymyśliliśmy na podstawie gry logopedycznej, którą Adaś dostał od logopedy do ćwiczeń wymowy. Po narysowaniu węża napisaliśmy w wolnych przestrzeniach sylaby w planie mamy jeszcze zrobienie podobnej gry ŚLIMAK SYLABOWY:-) zasady proste pionki na stracie, rzucamy na przemian kostką, tam gdzie stanie pionek czytamy sylabę wygrywa ten kto pierwszy dojdzie do mety. Grę można dowolnie modyfikować, pisać sylaby, wyrazy, cyfry, zadania matematyczne lub przy nauce angielskiego słówka po polsku lub angielsku z poleceniem przetłumaczenia itp.

 

 

3 comments

  1. Nauka czytania

    Witam
    Bardzo fajne zabawy Pani powymyślała. Są kreatywne i na tyle ciekawe co by zainteresować malca, który nie chce się bez sensu uczyć czytać "suchych" sylab. Świetna robota!:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »