Jura Krakowsko-Częstochowska, Góra Zborów i Jaskinia Głęboka
Jura Krakowsko-Częstochowska to cudowny region turystyczny w południowej Polsce, który ciągnie się od Częstochowy, aż do Krakowa. Jest to przepiękna i malownicza kraina o bardzo urozmaiconym krajobrazie, z charakterystycznymi białymi ostańcami, zamkami, jaskiniami i niezwykłymi widokami.
Potocznie i skrótowo mówi się po prostu Jura. Nazwa ta pochodzi od licznie tu występujących skał i ostańców pochodzących z okresu Jury. Całość robi niesamowite wrażenie. Zazwyczaj przejeżdżaliśmy przez ten obszar Polski ewentualnie zwiedzaliśmy tutejsze zamki między innymi jeden z najpopularniejszych w Ogrodzieńcu.
Tym razem postanowiliśmy spędzić na Jurze dwa dni i powiem Wam, że był to czas wypełniony wspaniałymi widokami, spacerami i emocjami. Najlepiej poczujecie ten klimat oglądając nasz film, lub zdjęcia poniżej. Według mnie warto wybrać się tu z rodziną choć na weekend, ale nawet spędzając tu kilka dni będziecie mieli co robić i zwiedzać.
Góra Zborów
Góra Zborów ( inaczej zwana Berkowa Góra, 462 m n.p.m.) to także popularny obszar skałkowy i wspinaczkowy na Jurze. Podczas naszych wędrówek mogliśmy podziwić wielu wspinaczy o różnym stopniu zaawansowania. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej Jurze. Według legendy nazwa góry wzięła się od miejsce zbierania się czarownic przed ich odlotem na sabat na Łysej Górze. 🙂
Naszym punktem wypadowym była niewielka miejscowość tuż u zbocza Góry Zborów – Podlesice. Jest tu dobra baza noclegowa i gastronomiczna, my wybraliśmy hotel Ostaniec i byliśmy z niego bardzo zadowoleni. Przez obszar Góry Zborów przebiegają różnorodne szlaki turystyczne, więc warto przejść się i obejrzeć skałki z różnych stron, a szczególnie pięknie jest o zachodzie słońca. Natomiast za dnia i przy dobrej pogodzie roztacza się stąd wspaniała panorama na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniada miedzy innymi Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice i Mirów.
W Rezerwacie w Górze Zborów mieści się też Jaskinia Głęboka, udostępniona dla zwiedzających z przewodnikiem. Długości trasy to około 150 m, a czas zwiedzania 40 minut. Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami
Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka robi niesamowite wrażenie, a szczególnie jeśli zaopatrzycie się na wycieczkę we własne latarki. Wtedy zobaczycie dużo więcej, a dzieci będą miały dodatkowe przeżycia i zabawią się w prawdziwych odkrywców. Jaskinia jest bowiem siedliskiem wielu organizmów żywych. Najbardziej spektakularne są nietoperze, wykorzystujące jaskinię jako dzienne schronienie od wiosny do jesieni, jak również jako miejsce zimowego spoczynku – hibernacji. W ostatnich latach populacja nietoperzy w jaskini rośnie podobno jest ich ponad 200. Komorę Północną jaskini zamieszkuje również sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) – pająk, którego udało nam się zobaczyć już na samym wejściu do kopalni.
Trasa Jaskini Głębokiej jest oświetlona, warto pamiętać o cieplejszym ubraniu, bo w środku temperatura spada do 8 stopni Celsjusza.
Wejście do Jaskini znajduje się w Kruczych Skałach przy ścieżce przyrodniczej znakowanej na czerwono, za Lapidarium, niedaleko Centrum Dziedzictwa. Bilety do Jaskini kupuje się w Centrum, tam też możecie zostawić samochód na bezpłatnym parkingu.
Zapraszam na film o Górze Zborów i Jaskini Głębokiej
będzie nam bardzo miło jak zasubskrybujesz nasz kanał
Jeden komentarz
Robert
Dzięki za polecenie miejscówki