fbpx
prace plastyczne z lisci, co mozna zrobic z lisci, pomysly na wykorzystanie lisci, prace plastyczne jesien, zbawy z liscmi, jesienne zabawy.
jesień,  karty pracy,  twórczość,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy dla 6-8 latków,  zabawy plastyczne

Co można zrobić z liści 17 pomysłów

              Zastanawiasz się co można zrobić z liści? Wiem, że dużo łatwiej Wam znaleźć nowe inspiracji, gdy zbieram je tematycznie w jednym miejscu. Dziś proponuję zestawienie wszystkich naszych pomysłów na prace plastyczne, zabawy i karty pracy z wykorzystaniem jesiennych liści.

            Każdy pomysł, krótko przedstawię i jeśli Was zainteresuje, to podlinkuję do szerszego opisu, gdzie doczytacie szczegóły. W ten sposób możecie wybrać najciekawsze dla Was tematy lub dostosowane do umiejętności waszego dziecka i przeczytać instrukcję wykonania lub obejrzeć filmy z wykonaniem krok po kroku.

Jeśli natomiast chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki.

W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek. 🙂

Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach.

Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień! ❤

dziennik zabaw, ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie, pomysły na zabawy dla dzieci


Kalkowanie liści, to ciekawa technika plastyczna dla starszych dzieci.


              Do wykonania prac plastycznych przypominających graficzne ilustracje liści potrzebujcie: kalkę kopiującą kilka sztuk, białe lub kolorowe karki kilka sztuk, różnej wielkości liście z widoczna strukturą, żelazko i opcjonalnie suche pastele. To świetny pomysł na poznanie niezwykłej techniki jaką jest kalkografia. Można to połączyć z nauką o strukturach. Zobacz jak dokładnie wykonać kalkowanie liści krok po kroku w szczegółowym opisie.

 Co można zrobić z liści


Liście z masy porcelanowej


         Liście z zimnej porcelany, to wspaniały pomysł na jesienną dekorację, która zawsze zachwyca. Przepis na wykonie zimnej porcelany jest bardzo prosty pisałam o tym tutaj: Masa porcelanowa przepis.

          Przygotowaną według przepisu masę porcelanową wałkujemy na podsypanym mąką ziemniaczaną blacie. Jeśli masa klei się do wałka lub blatu ponownie podsypujemy. Masę można wałkować cieniutko na nawet 2-3mm.

         Następnie za pomocą wykałaczki odrysowujemy i wycinamy kształt liścia. Teraz delikatnie rysujemy wykałaczką żyłki na liściu uważając, aby nie przeciąć struktury naszego porcelanowego liścia. Szczegóły na ten temat doczytasz >tutaj<.

          Nasza praca jest już gotowa, zostawiamy liścia do wyschnięcia na około 12-24h. Jeśli chcemy, żeby liść nie był płaski podkładamy pod spód wyprofilowany odpowiednio papier. Liść zaschnie w takiej pozycji, w jakiej ułożymy go do suszenia. Gotowa praca jest twarda i pięknie przenika przez nią świtało, co czyni ją niepowtarzalną.

liscie praca plastyczna, liscie z zimnej porcalany, liscie z masy porcalanowej, prace plastyczne jesien

prace plastyczne jesien, liscie z zimnej porcelany


Liście z gliny lub masy solnej


         Przez kilka lat prowadziłam z dziećmi warsztaty ceramiczne, podczas których wykonywaliśmy piękne gliniane miseczki i półmiki w kształcie liści. Podobne możecie wykonać w domu z gliny samoutwardzalnej lub masy solnej.

Podstawowy przepis na masę solną:

200g mąki- ok. 1 szklanka i 2 łyżki
200g soli- ok. 1/2 szklanki
125cm3 wody- ok. 1/2 szklanki

          Masę solną możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Mąkę mieszamy z solą i dolewamy stopniowo wodę zagniatając ciasto.  Prace po wykonaniu suszymy na powietrzu. Przygotowana masę solną barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej. Jeśli nie barwimy masy przed lepieniem, to możemy ją pomalować po wypaleniu.

          Jeśli chcenie uzyskać efekt połysku jak na zdjęciach, to wystarczy użyć farb do ceramiki koszt około 12zł za kolor. Zapraszam na film z instrukcją krok po kroku jak wykonywałam z dziećmi nasze liście.

jak zrobic liscie z gliny lub masy solnej

miseczki z gliny, jesienne prace plastyczne, co mozna zrobic z gliny.

lisc z gliny, szkliwiony, praca plastyczna na jesien.


Żółwie z papierowych talerzyków i liści


         Do wykonania żółwia potrzebujesz: zielone liście, papierowy duży talerzy, szeroką przezroczystą taśmę klejącą lub przezroczystą folię samoprzylepną formatu A4 (ja kupiłam na Allegro), klej typu magic ewentualnie zamiennie taśmę, nożyczki, zieloną farbkę i pędzel ewentualnie zieloną bibułę.

         Za pomocą nożyczek wycinamy środek talerzyka, tak aby powstał duży okrągły otwór. Cały środek wyklejamy bezbarwną taśmą lub folią samoprzylepną jak na zdjęciach niżej. Teraz dziecko przykleja do foli lub taśmy różnobarwne zielone liście tworząc witrażową skorupę żółwia. Więcej na temat tej pracy przeczytasz >tu<

co mozna zrobic z lisci


Kwiaty wykonane z liści, kasztanów i wykałaczek


        Kwiaty wykonacie dosłownie w kilka minut, a efekt zachwyci każde dziecko. Jeśli macie więcej kasztanów, możecie stworzyć jesienny bukiet. Na początku wbijamy długie wykałaczki w nasze kasztany. Będą nam służyć za łodygi i uchwyty do kwiatów. Następnie za pomocą kleju lub dwustronnej taśmy doklejmy wokół naszego kasztana pojedyncze liście, które będą płatkami kwiatów. >Zobacz film<

co mozna zrobic z kasztanow, ciekawe prace plastyczne jesien, kwiaty z lisci

kwiaty z liści i kasztnaów, jesienne dekoracje, ciekawe prace plastyczne z kasztanów


Zabawa z odrysowywanie i dopasowywanie liści


          Rozłożyliśmy w domu wszystkie liście na blacie kuchennym, porównywaliśmy je, układaliśmy od największego do najmniejszego, potem odrysowaliśmy wybranych kilka liści na dużej kartce i próbował dopasować je na swoje miejsca po kształtach. >Zobacz film<

zabawy dla dzieci na lato z liscmi szablony lisci, co mozna zrobic z lisci


Klimatyczny jesienny lampion z liści i wosku


       Łatwy i efektowny sposób na zatrzymanie kolorów w jesiennym lampionie. Do wykonania lampionu potrzebujemy jesienne kolorowe liście, kilka białych świec i słoik lub ładny kielich. Zobacz opis wykonania tego niezwykłego lampionu krok po kroku.

lampion z lisci


Szablon liścia


           Wystarczy odrobina kolorowych świeżych liści, klej typu wikol lub magic, dwie sztywne kartki i nożyczki. Zobacz film w którym krok po kroku pokazuje tworzenie takiego jesiennego liścia.

           Na początku na jednej z kartek rysujemy liść i wycinamy go. Możecie też gotowy liść wydrukować bezpłatnie z naszych plików do pobrania >o tu< Na drugiej kartce przyklejamy liście jeden obok drugiego w taki sposób, aby zakleić barwnie cały środek kartki.

pomysly na wykorzystanie lisci, co mozna zrobic z lisci, prace plastyczne jesien


Kolorowa mozaika z liści, to łatwa praca plastyczna dla młodszych dzieci


           Mozaika z liści to doskonały temat dla każdego. Jesienią jest tyle barw i możliwości zainspirowania się otaczającą przyrodą, że koniecznie trzeba ten potencjał wykorzystać. Świeże i kolorowe liście wycinamy w małe kwadraciki.

          Młodsze dzieci tną liście na dowolne małe kształty. Jest to dla nich fajne ćwiczenie.Kartkę najlepiej sztywniejszą techniczną lub brystol smarujemy klejem typu magic, introligatorski lub wikol i przyklejmy kawałki wyciętych liści w wybrane miejsca. Efekt końcowy jest fantastyczny dzięki różnym kolorom i strukturze liści.

co mozna zrobic z lisci


Pobierz szablon dyni do druku i wyklejania kawałkami liści.


jesienne prace plastyczne

prace plastyczne z lisci


Lampa z liści


         Zasada wykonywania lampy jest taka sam jak przy piniacie. Oklejamy nadmuchany balon kolorowymi liśćmi, które najpierw dokładnie smarujemy klejem. Wszystko bardzo dobrze widać na filmie, a efekt końcowy jest niesamowity!

      Szczegółowy opis wykonania naszej wyjątkowej lampy z kolorowych jesiennych liści poznasz >tutaj<

co mozna zrobic z lisci, ciekawe pomysly na wykorzystanie lisci, prace plastyczne z lisci, prace plastyczne jesien


Bukiet z jesiennych liści i darów jesieni.


           Tym razem zabawa dla mamy lub starszego dziecka, ale ponieważ jak uwielbiam takie dekoracje więc wrzucam do naszego zestawienia. Wystarczy poszukać kilka kolorowych liści, dodać jesienne dekoracje i piękny, nastrojowy bukiecik gotowy. Zobaczcie jakie to jest proste i efektowne na naszym krótkim filmie.

jesienne dekoracje, prace plastyczne jesien, buket z lisci, pomysly na wykorzystanie lisci


Frotaż liści i odbijanie faktury


           Frotaż to bardzo prosta, szybka i efektowna technika plastyczna. Jest to bardzo przyjemna twórczość zarówno dla przedszkolaków jak i starszych dzieci. Do zabawy potrzebujecie różne kształty liści, kartki, kredę, suche pastele lub węgiel >Szczegóły znajdziesz tutaj<

jesienne prace plastyczne, frotaz lisci, prace plastyczne z liscmi


Ślimaki z liści i plasteliny krok po kroku


         Ślimaki z liści to kolejny niebanalny pomysł na zabawę z dzieckiem. Do wykonania ślimaka potrzebujecie: plastelinę, kolorowe świeże liście, klej i ewentualnie kreatywne oczka, ale można też ulepić je z plasteliny. Zobaczcie koniecznie na naszym filmie, jak łatwo i szybko można je zrobić >kolorowe liściaste ślimaki<

slimaki z lisci, prace plastyczne z lisci, prace plastyczne jesien


Dekoracja z liści do powieszenia na ścianie, to ciekawa dekoracja do pokoju.


          Jesienna dekoracja z elementami orientalnego stylu, to piękny i prosty pomysł na DIY dla dzieci. Zobacz jak łatwo zrobić samodzielnie taką ozdobę z darów jesieni. My wykorzystaliśmy gałązki drzew, liście, łupiny kasztanów, kawałki sznurka i koronki. Już po godzinie zmontowaliśmy naszą wyjątkową dekorację, który zdobi ścianę w pokoju, a szczegółowy opis znajdziesz szybko >tutaj<.

jesienne dekoracje


Pani jesień z liści i szablon do druku


        Prosta praca plastyczna zarówno dla najmłodszych dzieci jak i tych trochę starszych. Przygotowałam gotowy szablon do pobrania i wydruku, który dzieci mogą dowolnie modyfikować, ozdabiać, wyklejać, malować, wycinać każdą technika plastyczną. Szablon tancerki, którą przemieniamy w Panią Jesień możecie łatwo pobrać >tutaj<.

jesienne zabawy, prace plastyczne jesień, co mozna zrobic z lisci, pani jesien


Witrażowe drzewka z liści, talerzyka i rolek


       Drzewka z rolek w formie witrażyków to jest doskonały pomysł na jesienną dekorację, który u nas sprawdził się fanatycznie w ubiegłym roku.

       Do wykonania drzewka potrzebujecie: rolki po papierze toaletowych lub ręcznikach kuchennych, szeroką, bezbarwną taśmę klejącą, nożyczki, kolorowe liście, farbki, pędzel, tekturowe talerzyki jednorazowe lub zamiennie kartkę z bloku technicznego.

       Na początku dziecko maluje rolki na przykład w odcieniach brązów, tworząc w ten sposób pień drzewa. Po wyschnięciu nacinamy na górze rolki boki na około 3cm, aby potem można było w nacięcia włożyć talerzyk. Zobaczysz to dokładnie na naszym filmie, a przy okazji możesz subskrybować nasz kanał.

drzewka z rolek, witrazowe drzewka, drzewka z lisci, przestrzenne prace plastyczne

drzewka z liści, co mozna zrobic z liści, prace plastyczne jesień

jesienny witraż, prace plastyczne z liści, prace plastyczne jesien


Drzewko z kuli styropianowej i jesiennych liści


        Drzewko z kuli styropianowej to prosta i efektowna dekoracja, którą możecie wykonać razem z dzieckiem. Sposób wykonania jest na tyle łatwy, że nawet maluchy sobie poradzą, a duma z samodzielnie wykonanej pracy na pewno dostarczy wiele radości.

       Do wykonania drzewka potrzebujesz: styropianową kulę, grubszy kawałek patyka na pień drzewka, słoik lub niewielką doniczkę, ziemię do wypełnienia, dwustronną taśmę, kolorowe liście.

      Szczegóły wykonania tego łatwego drzewka ze styropianu i liści poznasz klikając tutaj: >Styropianowe drzewko<

drzewko z kuli styropianowej


Witrażowe słońce z liści, które możesz powiesić na okno.


         Słońce z jesiennych liści to pomysł na bardzo łatwą pracę plastyczną nawet dla najmłodszych przedszkolaków. Wykonanie jest szybkie, łatwe, a słoneczne dekoracje pięknie ozdobią każde okno, zarówno w domu jak i w przedszkolu.

prace plastyczne w przedszkolu jesien jesienne prace plastyczne

prace plastyczne jesien


Jeż z liści i kartonu


            Jeż z liści i kartonu to ciekawa i prosta propozycja na jesienne prace plastyczne lub techniczne. Wykonanie jest łatwe, a efekt zarówno ze świeżo zebranych liści jak i wysuszonych jest niesamowicie klimatyczny.

jez praca plastyczna kreatywne prace plastyczne

jez z lisci, papieru i kartonu


Zakładka do książki z liści


             Zakładka do książki z jesiennych, kolorowych liści jest doskonałym pomysłem na oryginalny prezent i pracę plastyczną nawet dla młodszych dzieci. Wykonanie zakładki zajmie dosłownie kilka chwil, a efekt będzie cieszył bardzo długo. Do zrobienia tej pracy potrzebujesz tylko trzech rzeczy, które na pewno masz w domu.

co mozna zrobic z lisci pomysly na prace plastyczne z lisci kreatywne blogi


Zobacz karty pracy z motywem liści, które przygotowałam do pobrania i wydruku.


          Poniżej zostawiam Wam karty pracy do wyklejania plasteliną, malowania, kolorowania, tworzenia witraży i ćwiczeń grafomotorycznych. Wszystko oczywiście jest z naszym przewodnim motywem liści. Wystarczy kliknąć na dowolny obrazek, a po chwili przejdziecie do strony pobrania i wydruku wybranej karty.liscie kolorowanka, szablon, żołędzie, karty pracy jesień, rysunek. liscie do wyklejania plastelina, karty pracy jesien, szablon liscia szablony liści, karty pracy jesień, kolorowanka, liście do druku. Liscie kolorowanka, szablon liscia, liscie do druku, karty pracy jesień, kolorowanki jesień.

liście grafomotoryka, szablon liścia, karty pracy grafomotoryka

liście kolorowanka, kolorowanki jesień, liscie do kolrowania, rysunek liści, prace plastyczne przedszkole jesień

lisc monstera szablon do druku, rysnek monstera, monstera do druku string art szablon liscia szablon liscia do witrazu, zarys liscia, kształt liścia, witrażowe liście, szblony liści do witrażu

szablon lisci do wyklejania plastelina, karty pracy jesien, szablon liscia do druku, prace plastyczne jesien

Jeden komentarz

  • Zbygniew

    Proszę, tyle pomysłów na wykorzystanie liści, a ja te zbierane na spacerach przez synka, zawsze odkładam pod klatką, żeby nam się po domu nie walały 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »